25. februára 2006

Posledné zlato zo San Sicaria na ZOH pre Švédku Olofssonovú

Poslednú disciplínu biatlonového programu na XX. ZOH v Turíne, preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom, vyhrala v Cesane San Sicariu Švédka Anna Carin Olofssonová. Striebro a bronz si ...

CESANA SAN SICARIO 25. februára (WN/SITA) - Poslednú disciplínu biatlonového programu na XX. ZOH v Turíne, preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom, vyhrala v Cesane San Sicariu Švédka Anna Carin Olofssonová. Striebro a bronz si vybojovali Nemky v poradí Kati Wilhelmová a Uschi Dislová. Tridsaťdvaročná Olofssonová odbehla 12,5 km dlhú trať za 40:36,5 min, keď na štyroch streleckých položkách chybila len raz. Na záver svojej najúspešnejšej sezóny v kariére získala pre seba prvé olympijské zlato a pre Švédsko vybojovala šiestu zlatú medailu na ZOH 2006. To všetko pred zrakom spokojného švédskeho kráľa Carla XVI. Gustafa. Olofssonová zároveň po 46 rokoch nadviazala na svojho krajana Klasa Lestandera, ktorý vyhral vytrvalostné preteky na ZOH 1960 v americkom Squaw Valley. "Bolo to dobré od začiatku až do konca. Vedela som, že bežecky som v pohode. Dôležitá pre celkový úspech bola presná streľba," uviedla v cieli šťastná Švédka.
Skúsená Olofssonová sa od začiatku pretekov pohybovala vo vedúcej skupine spolu s Nemkou Kati Wilhelmovou a Francúzkou Sandrine Baillyovou, ktorá sa neskôr prepadla. Po druhej streľbe v ľahu zostalo v boji o zlato už len duo Olofssonová - Wilhelmová a 32-ročná Švédka si napriek jednej chybe v záverečnej stojke desaťsekundový náskok pred Wilhelmovou udržala a v závere ho ešte zvýšila. Tretia dobehla s odstupom 41,9 s veteránka Dislová, ktorá si v 35 rokoch vybojovala už deviatu medailu zo zimných hier v kariére, ale individuálneho zlata sa už zrejme nedočká. Slovenky sa na základe výsledkov z predchádzajúcich súťaží resp. Svetovom pohári do pretekov s hromadným štartom nenominovali.

FOTO : SITA/AP