Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2019

Pôsobenie slovenských vojakov v zahraničí má prejsť zmenamiVojaci SR, ilustačná snímkaZdieľať
Vojaci SR, ilustačná snímka Foto: TASR - Dušan Hein
Bratislava 11. septembra (TASR) – Vojenské zastúpenie Slovenska v zahraničí má prejsť zmenami. Dôvodom je reorganizácia síl v rámci NATO. Nemalo by to však ovplyvniť počty príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR mimo územia Slovenska. Vyplýva to z návrhu na aktualizáciu vojenského zastúpenia SR pri orgánoch a vo vojenských štruktúrach NATO a EÚ z dielne Ministerstva obrany (MO) SR, ktorý v stredu schválila vláda.


Návrh podľa slov ministerstva zohľadňuje prebiehajúce procesy v rámci veliteľskej štruktúry NATO. Štruktúry organizácie by sa mali doplniť o Divíziu pre spoluprácu s Ukrajinou v Kyjeve a Veliteľstvo stálej spoločnej logistickej podpornej skupiny v nemeckej Ulme.

Zároveň sa má zrušiť vojenské zastúpenie vo Veliteľstve mnohonárodnej bojovej skupiny pod vedením Kanady v lotyšskej Adaži. Nasadený personál presunuli do slovenského kontingentu v Lotyšskej republike v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti.

„Navrhovaná zmena štruktúr vojenského zastúpenia nemá vplyv na doterajší reálny počet príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky vyslaných na uvedený účel,“ uviedlo ministerstvo. Súčasne však upozorňuje, že počet vojakov sa zvýši z 86 na 110, a to v rámci predtým schválených mandátových počtov. So zvýšením ráta aj rozpočet ministerstva.

Viac vojakov bude Slovensko zastupovať v Národnom styčnom tíme ozbrojených síl SR pri Spojeneckom veliteľstve pre transformáciu (ACT) v americkom Norfolku. To má poverenie zastupovať Slovensko aj v Koaličnom koordinačnom centre (CCC) v Tampe. Dôvodom je príprava pilotov F-16.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Klub 500 odmieta návrh SNS na zvýšenie výmery dovolenky
<< predchádzajúci článok
A. Danko: SR potrebuje aspoň vnútroštátnu linku

Pôsobenie slovenských vojakov v zahraničí má prejsť zmenami - diskusné fórum čitateľov