Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júna 2010

Pošta odmietla distribuovať letáky SMK v maďarčineKandidátovi SMK na poslanca parlamentu Szabolcsovi Hodosymu Slovenská pošta odmietla distribuovať 41-tisíc volebných letákov písaných v maďarčine do domácností v okrese Dunajská ...Zdieľať
posta Foto: SITA

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Kandidátovi SMK na poslanca parlamentu Szabolcsovi Hodosymu Slovenská pošta odmietla distribuovať 41-tisíc volebných letákov písaných v maďarčine do domácností v okrese Dunajská Streda. „Tento úkon považujem za nehoráznosť, za akúsi diskrimináciu,“ povedal Hodosy na tlačovej besede. Slovenská pošta v ozname o odmietnutí prevzatia letákov argumentovala, že tak môže podľa obchodných podmienok urobiť v prípade, ak letáky nie sú v súlade s jej obchodnými záujmami. Podľa oznamu Slovenskej pošty letáky nespĺňajú znenie zákona, Hodosy si ich má vyzdvihnúť na bratislavskej pošte. Hodosy si naštudoval obchodné podmienky Slovenskej pošty a zistil, že za obsah a grafickú úpravu letákov zodpovedá zadávateľ.

Hodosy tvrdí, že Slovenská pošta v obchodných podmienkach nedefinovala svoje obchodné záujmy, na ktoré sa odvoláva v ustanovení o možnosti odmietnutia prijatia zásielky. „Mám tomu tak rozumieť, že je v rozpore s obchodnými záujmami Slovenskej pošty distribuovať letáky mojej osoby?" pýta sa Hodosy, ktorý záležitosť považuje za útok proti svojej osobe, aby nemohol letáky rozdistribuovať. Pripomenul, že zásielka nebola určená štátnym orgánom, nešlo o službu verejného záujmu ale platený produkt pošty. „Toto považujem za krajne nevhodné, takýto postup Slovenskej pošty, že z toho titulu, že to bolo iba v maďarčine, aby to odmietli distribuovať. Jazykový zákon takéto ustanovenie nemá,“ povedal Hodosy. Ustanovenie, na ktoré sa odvolávajú, podľa neho rieši len distribúciu tlačovín a neperiodickej tlače, nie politickú reklamu.

Slovenská pošta sa vo svojom stanovisku dôrazne dištancuje od politizácie svojho podnikania. „V žiadnom prípade nie je pravdou, že by Slovenská pošta odmietla distribúciu akéhokoľvek volebného letáku z politických dôvodov,“ uviedol hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis. V poslaneckého kandidáta Szabolcsa Hodosyho v pondelok pracovníci Slovenskej pošty nevyexpedovali volebné letáky, nakoľko čakali na stanovisko právneho oddelenia, či distribúcia letákov výlučne v maďarskom jazyku je v súlade so zákonom o štátnom jazyku. Dostali však negatívne stanovisko, nakoľko podľa tohto zákona "tlačoviny, katalógy a programy vydané v štátnom jazyku môžu obsahovať aj znenia v iných jazykoch v potrebnom rozsahu, ktoré sú v zásade obsahovo totožné so znením v štátnom jazyku a nasledujú až po znení v štátnom jazyku". „Vzhľadom na fakt, že znenie zákona o štátnom jazyku nie je jednoznačné a umožňuje rôzne výklady, rozhodla sa Slovenská pošta po preskúmaní situácie v distribúcii pokračovať, pokiaľ nedostane jednoznačne zamietavé stanovisko Ministerstva kultúry SR," uviedol Danielis.

Letáky sú teraz pripravené na doručovanie do určenej lokality. Slovenská pošta sa klientovi ospravedlňuje za jednodňové meškanie. Hodosy už medzitým dal rozniesť letáky od dverí k dverám prostredníctvom aktivistov.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začal tender pre R7 Bratislava - Dunajská Lužná
<< predchádzajúci článok
V lete do kúpeľov?

Pošta odmietla distribuovať letáky SMK v maďarčine - diskusné fórum čitateľov

to je hajzel8.6. 21:32:00