Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. júla 2021

Potulná galéria sa vydáva na turné, na sídliskách a v dedinách upozorní na hoaxy a konšpiráciePotulná galéria bude v roku 2021 vzhľadom na pokračujúcu pandémiu COVID-19 opäť pôsobiť v open-air verzii.Zdieľať
Potulná galéria sa vydáva na turné, na sídliskách a v dedinách upozorní na hoaxy a konšpirácie

Výstava a koncertné turné sa vyberie po Slovensku na malom nákladnom aute s balkónom. Tematicky sa bude zaoberať hoaxami a konšpiráciami, ktoré po prvýkrát v histórii nielen ohrozujú ľudské životy, ale ich aj reálne ukončujú.

„Rozhodli sme sa preto upozorňovať ľudí v regiónoch Slovenska na potrebu kriticky myslieť, vyhľadávať zdroje, preverovať fakty a nestať sa obeťou manipulácii a dezinformácii,“ vysvetľuje autor a kurátor projektu Juraj Čarný.

Potulná galéria odštartuje svoju tohtoročnú sezónu už 23. júla 2021 na Festivale Tužina Groove. S koncertným turné pesničkára Mateja Tále a výstavou pod názvom Čo všetko by mohla byť pravda, ale nie je počas leta navštívi mestá a mestečká juhovýchodného, južného, severného aj západného Slovenska - Kráľovský Chlmec, Čiernu nad Tisou, Veľké Kapušany, Humenné, Čadcu, Modru, Malacky a iné. Zúčastní sa aj na niekoľkých letných festivalov ako napríklad Atmosféra, 4 živly, Moc umenia. V Bratislave sa predstaví na Komunitnej akcii OZ Ulita na Kopčianskej ulici.

Hoaxy a fake news sú na sociálnych sieťach zobrazované mnohonásobne častejšie, ako pravda. V roku 2020 sme sa stretli po prvýkrát v masovejšom meradle s hoaxami, ktoré nielen ohrozili ľudské životy, ale aj zabíjali. Nezodpovedné správanie ľudí šíriacich hoaxy spochybňujúce zásady bezpečného správania (rozostupy, nosenie rúšok, ale aj samotnú existenciu vírusu) bolo umocnené algoritmami, ktoré rozhodujú o prioritnej distribúcii fake news. Dezinformačná scéna šíriaca nepodložené, klamlivé a zavádzajúce informácie nemá adekvátnu protiváhu na strane inštitúcii, ktoré by na sociálnych sieťach šírili s rovnakou razanciou fakty. Nechceme umenie inštrumentalizovať ako nástroj politického boja, ani osvety, uvedomujeme si ale našu zodpovednosť zo budúcnosť našej krajiny, aj celej planéty,“ zdôrazňuje Juraj Čarný.

Výstavu uvádza výšivka aktivistickej skupiny Kundy Crew, ktorá inšpirovala aj názov výstavy Potulnej Galérie Čo všetko by mohla byť pravda, ale nie je.

Shooty predstaví karikatúru Na hodinách postfaktuálnej výchovy sa naučíme vyhľadávať informácie, ktoré nám vyhovujú a niekoľko obrazov venovaných iracionálnemu strachu z očkovania.

Aldo Giannotti ponúkne divákom stavebnicu nového variantu Corona vírusu.

Jarmila Mitríková a David Demjanovič predstavia slávnu konšpiráciu z čias studenej vojny - Americký chrobák. Americké lietadlá na čičmianske drevenice zhadzujú mandelinky zemiakové, s ktorými sa slovenskí junáci snažia urýchlene vysporiadať.

Bulharský umelec Luchezar Boyadjiev vytvoril pre Potulnú galériu zatiaľ nerealizovaný návrh pomníka Georga Sorosa.

Ivana Šáteková, ktorá sa systematicky venuje vo svojej tvorbe problematike konšpirácii, vystaví v Potulnej galérii kresby komentujúce našu závislosť na mobilných telefónoch a sociálnych sieťach.

Rumunský autor Dan Perjovshi vo forme nálepky vystaví karikatúru komentujúcu agresívne hejty smerované voči významnej aktivistke Grete Thunberg.

Boris Németh predstaví fotografie z prvej vlny pandémie a Roland Farkaš umožní divákom vstúpiť do minútovej karantény na balkóne Potulnej Galérie a zahrať si golf.

Výstava bude prezentovaná na balkóne Potulnej Galérie ako slide show s komentárom moderátora Ludwiga Bagina.

Angažovaný pesničkár Matej Tále pripravil špeciálny interaktívny program, ktorým sa prihovorí okoloidúcim aj návštevníkom Potulnej galérie.

Potulná galéria sa od roku 2017 túla po námestiach, školách a letných festivaloch slovenských miest a dedín s cieľom bojovať proti xenofóbii, extrémizmu a rasizmu. Najazdila 15 416 kilometrov a jej predstavenia navštívilo 73 216 divákov. Venovala sa už téme utečeneckej krízy, konšpiračných teórii či spolužitiu s Rómami. Minulý rok si na konto pripísala s výstavou Blokáda extrémizmu 6000 najazdených kilometrov, 50 slovenských miest, 66 predstavení a 14-tisíc návštevníkov.

VIDEO: BLOKÁDA EXTRÉMIZMU – POTULNÁ GALÉRIA 2020

 

Vystavujúce autorky a autori:

 

Luchezar Boyadjiev /BG/, Roland Farkaš, Aldo Giannotti /I-A/, Kundy Crew, Stano Masár, Jarmila Mitríková/Dávid Demjanovič, Boris Németh, Dan Perjovschi /RO/, Ivana Šáteková, Shooty

 

koncerty: Matej Tále

moderátor: Ludwig Bagin

kurátor: Juraj Čarný

 

Predpremiréra: 23. 7. 2020 Tužina Groove

 

 

Vytvorili sme systém, ktorý uprednostňuje falošné informácie nie preto, že to chceme, ale falošné informácie zarábajú spoločnostiam viac peňazí, ako pravda. Pravda je nudná.”

 

                                                                       Sandy Parakilas, bývalý operations manager Facebook

 

Zoznam potvrdených miest 2021:

Festival Tužina Groove, Tužina

Festival Atmosféra, Hontianske Nemce

Filmový festival 4 živly, Banská Štiavnica

Moc umenia, Partizánske

Komunitnú akciu OZ Ulita na Kopčianskej ul. v Bratislave

Humenné

Modra

Malacky

Nitra

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pohreb Milana Lasicu bude zrejme len v rodinnom kruhu, pietne podujatie odkladá divadlo na neskôr
<< predchádzajúci článok
Video: Dnes chce podniknúť krátky výlet do vesmíru aj Jeff Bezos