Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. decembra 2006

Pozostalí po baníkoch z Novákov dostanú po milióneVláda má dnes schváliť odškodnenie pre pozostalých po obetiach nedávneho nešťastia v Bani Nováky. Tri manželky a šesť detí by malo dostať po milióne korún. Vláda by tak mala vyčleniť zo ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - Vláda má dnes schváliť odškodnenie pre pozostalých po obetiach nedávneho nešťastia v Bani Nováky. Tri manželky a šesť detí by malo dostať po milióne korún. Vláda by tak mala vyčleniť zo svojej rezervy 9 miliónov Sk. Kabinet si tiež vytýči legislatívne úlohy na budúci rok, teda prijímanie zákonov, noviel a nariadení. Celkovo by ich malo byť 109.

Novelou autorského zákona Slovensko zapracuje do svojho práva smernicu Európskej únie o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva. Tie zahŕňajú najmä autorské právo, práva súvisiace s autorským právom, osobitné právo zhotoviteľa databázy, práva tvorcu topografií polovodičového výrobku, práva ochrannej známky, práva na dizajn, patentové práva, vrátane práv odvodených z doplňujúcich ochranných certifikátov, geografické označenia, práva patentu a úžitkového vzoru, práva k odrodám rastlín a obchodné názvy. Parlamentu vláda navrhne, aby novelu prerokoval v skrátenom konaní.

Minister zahraničných vecí Ján Kubiš bude vládu informovať o šiestom zasadaní slovensko-maďarskej komisie pre menšiny. MZV konštatuje, že sa konalo v čase rastúceho znepokojenia z prejavov extrémizmu a intolerancie na Slovenku a v Maďarsku, výsledky ale prispeli k upokojeniu situácie a potvrdili, že je možné o citlivých otázkach rokovať pokojne a vecne.

Budúci rok bude Európskym rokom rovnakých príležitostí pre všetkých. Vláda má schváliť národný program, podľa ktorého bude postupovať. Vláda by chcela najmä zvýšiť občiansku citlivosť voči diskriminácii a naštartovať procesy, nevyhnutné pre zlepšenie presadzovania rovnosti príležitostí. Ako vážny problém vníma vláda nerovnomerné odmeňovanie žien a mužov v rovnakých profesiách.

Kabinet tiež schváli zákon o zákaze biologických zbraní. Slovensko sa v roku 1993 pripojilo k Dohovoru o zákaze vývoja, výroby a hromadenia zásob biologických a toxínových zbraní a o ich zničení, dodnes ale nemalo potrebný zákon. Posilnenie kontroly biologických zbraní sa v poslednom čase stalo tiež predmetom výrazného záujmu Severoatlantickej aliancie. Výroba biologických zbraní je relatívne jednoduchá, rovnako ako ich skladovanie a tým aj ukrytie. Dnes sú preto považované za potenciálne nebezpečnejšie ako chemické a jadrové zbrane.

Vláda sa bude zaoberať aj druhou správou o plnení Dohovoru OSN proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. Správu sú zmluvné strany povinné predkladať každé štyri roky. Druhá periodická správa zahrňuje obdobie rokov 2001 - 2006, kedy Slovenská republika prijala viaceré dôležité legislatívne a praktické opatrenia s cieľom zlepšiť stav naplňovania záväzkov v oblastiach pokrývaných dohovorom.

Na programe má vláda aj vyhlásenie k Európskej charte miestnej samosprávy a rozšírenie záväzkov Slovenskej republiky na ďalšie ustanovenia charty, správu o prenájme pozemkov pri stupni Čunovo vodného diela Gabčíkovo akciovej spoločnosti Danubia Invest na rekreačno-športové účely, žiadosť o poskytnutie pomoci z eurofondov na diaľnicu D1 v úseku Sverepec-Vrtižer, vysporiadanie štátnych záruk za železnice a ďalšie body.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SDKÚ chce zastaviť novelu zákona o poisťovniach
<< predchádzajúci článok
Summit ASEAN zrušili pre hrozbu útokov al-Kájdy