Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. mája 2011

Pracovníci vstúpili do priestoru reaktora vo FukušimePracovníci japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I, ktorú v marci zasiahlo ničivé zemetrasenie a tsunami, vo štvrtok prvýkrát vstúpili do rádioaktivitou zamoreného priestoru prvého reaktora, ...Zdieľať
fukusima Foto: SITA, APTOKIO 5. mája (WEBNOVINY) - Pracovníci japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I, ktorú v marci zasiahlo ničivé zemetrasenie a tsunami, vo štvrtok prvýkrát vstúpili do rádioaktivitou zamoreného priestoru prvého reaktora, kde mali nainštalovať odvetrávacie zariadenie. Ako informoval hovorca spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO), ktorá elektráreň prevádzkuje, operácia je súčasťou plánu s cieľom napojiť reaktor na nový chladiaci systém umožňujúci jeho bezpečné odstavenie. Do budovy vstúpila ako prvá dvojica pracovníkov v ochranných odevoch, ktorých po niekoľkých minútach vystriedala ďalšia skupina. Podľa predstaviteľov TEPCO plánovali do budovy vyslať najmenej 12 ľudí, vďaka čomu by mal byť ventilátor funkčný už v priebehu dňa.


"Bol to prvý vstup do budovy reaktora pracovníkmi našej elektrárne od výbuchu," povedal hovorca Satoši Watanabe, pričom narážal na haváriu z 12. marca, keď v dôsledku zlyhania chladiaceho systému došlo k explózii nahromadeného plynu. Podľa Watanabeho skupiny vysielajú do zamoreného priestoru najviac na 10 minút, aby obmedzili nebezpečné účinky radiácie na ľudský organizmus. Nový ventilátor má terajšiu úroveň radiácie v budove znížiť do takej miery, aby bolo možné reaktor napojiť na vonkajšie chladiace zariadenie. To by malo byť podľa miestnych médií pripravené koncom mája alebo začiatkom júna. Konečné odstavenie a schladenie reaktora sa predpokladá koncom roka.

Elektráreň Fukušima I na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu 11. marca zasiahlo silné zemetrasenie a obrovská vlna tsunami, ktoré mali za následok sériu vážnych havárií. Pracovníci sa v týchto dňoch naďalej sústreďujú na ochladenie reaktorov a snažia sa tiež zabrániť ďalšiemu úniku rádioaktivity do vonkajšieho prostredia.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britská centrálna banka potvrdila sadzby
<< predchádzajúci článok
Japonské zemetrasenie postihlo Swiss Re a Zürich Financial