Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. júla 2010

Pre zimu vyhlásili v Peru výnimočný stavVláda v Peru vyhlásila pre vyše polovicu územia krajiny z dôvodu extrémne chladného počasia výnimočný stav. Najviac postihnuté sú južné oblasti Peru, kde sa teplota v tomto ročnom ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP

LIMA 24. júla (WEBNOVINY) - Vláda v Peru vyhlásila pre vyše polovicu územia krajiny z dôvodu extrémne chladného počasia výnimočný stav. Najviac postihnuté sú južné oblasti Peru, kde sa teplota v tomto ročnom období pohybuje zvyčajne okolo nuly. Tento rok však na niektorých miestach namerali meteorológovia až mínus 24 stupňov Celzia. Výnimočný stav umožní lokálnym úradom, aby siahli po krízových fondoch a z nich uhradili mimoriadne výdavky na lieky, prikrývky a stany určené pre osoby postihnuté mrazom. Výnimočný stav sa týka 16 z celkovo 24 peruánskych regiónov. Informuje o tom v sobotu britská BBC.

Obyvatelia peruánskej metropoly Lima zažili tento týždeň najnižšiu teplotu za posledných 46 rokov. Teplomer ukazoval rekordných osem stupňov pod nulou. Výnimočný stav platí aj pre niektoré predmestia hlavného mesta.

V najteplejšom peruánskom regióne Amazónia klesli teploty na deväť stupňov nad nulou. Miestne pralesy museli túto zimu odolávať už piatim vlnám studeného počasia.

Na zápal pľúc a iné choroby spôsobené studeným počasím zomreli v peruánskych nemocniciach už stovky ľudí, z toho polovica detí. Najviac ohrození sú obyvatelia horských regiónov s nadmorskou výškou vyše tritisíc metrov nad morom, kde teploty tento rok klesajú až na mínus 20 stupňov Celzia.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Košiciach zlepšia informačný systém MHD
<< predchádzajúci článok
SHMÚ vydal na nedeľu výstrahu 1. stupňa

Pre zimu vyhlásili v Peru výnimočný stav - diskusné fórum čitateľov