Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. apríla 2018

Pred 125 rokmi sa narodil španielsky maliar Joan MiróNávštevníčky prechádzajú popri obrazoch Paitings (Maľba) (1953) na výstave španielskeho majstra Joana Miróa v Kunsthause v švajčiarskom Zürichu, archívna snímka.Zdieľať
Návštevníčky prechádzajú popri obrazoch Paitings (Maľba) (1953) na výstave španielskeho majstra Joana Miróa v Kunsthause v švajčiarskom Zürichu, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Barcelona/Bratislava 20. apríla (TASR) - Umeleckú tvorbu svetoznámeho španielskeho výtvarného umelca Joana Miróa možno pripodobniť k taviacemu kotlu, v ktorom sa stretávajú všetky civilizácie a kultúry. V piatok 20. apríla uplynie 125 rokov od jeho narodenia.


Výtvarník dokázal namaľovať obraz za desať sekúnd. Bol to však výsledok desiatich rokov premýšľania, hĺbania a hľadania jeho definitívnej podoby.

Joan Miró sa narodil 20. apríla 1893 v Barcelone v Španielsku. Vyrastal v rodine zlatníka. Už v detstve sa prejavil jeho výtvarný talent, ale rodičia sa rozhodli, že z neho chcú mať úradníka. Štúdiu umenia sa mohol Miró venovať až po prekonaní vážneho ochorenia a po ozdravnom pobyte na vidieckom majetku, ktorý rodina kúpila pre túto príležitosť. Prvú výstavu svojich diel mal v roku 1918 v rodnej Barcelone.

Na snímke obraz Kompozícia, autor Joan Miró. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Od roku 1919 žil striedavo v Paríži vo Francúzsku a v Španielsku. Keď Miró vystavoval v roku 1925 v parížskej galérii Pierre, prišiel na vernisáž Pablo Picasso, aby ho podporil a všetkým tak dal najavo, že ich spája hlboké priateľstvo.

V jeho raných dielach sa prelína tradícia katalánskych iluminácií a fresiek s fauvizmom či fragmentmi kubizmu. V Paríži sa pripojil k surrealistickej skupine a začal klásť akcent na skratkovú hieroglyfickú kresbu s farebnou kombináciou červenej, čiernej, modrej a zelenej. Napriek svetovej sláve zostal Joan Miró introvertom a zasvätil svoj život len umeniu. V roku 1980, keď ho Španielsko ovenčilo zlatou medailou za umenie, pomenovali vtedy po ešte žijúcom umelcovi námestie v Madride.

Dve jeho monumentálne nástenné keramické mozaiky sa nachádzajú v budove Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) vo francúzskej metropole Paríži. V roku 1976 jeho nadácia otvorila v Barcelone centrum pre súčasné umenie a v roku 1979 mu univerzita v Barcelone udelila titul doctor honoris causa. V roku 1982 sa umelcov ateliér na Malorke zmenil na jeho múzeum.

Joan Miró zomrel na Malorke 25. decembra 1983 vo veku 90 rokov.

V bratislavskej Danubiane sa uskutočnila v roku 2016 výstava Európske hviezdy - Miró&CoBrA. Zastúpené tu boli diela zo všetkých výtvarných oblastí, v ktorých Miró tvoril. Maľby, sochy, kresby, grafiky a tapisérie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenský producent Rudolf Biermann má 60 rokov
<< predchádzajúci článok
OSN slávi 20. apríla Deň čínskeho jazyka

Pred 125 rokmi sa narodil španielsky maliar Joan Miró - diskusné fórum čitateľov