Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. mája 2024

Pred parlamentom stáli desiatky ľudí so zviazanými rukami nad hlavami. Protestovali proti Šimkovičovej zákonu (foto)Približne 250 členov kultúrnej obce z rôznych odvetví a regiónov Slovenska sa v utorok zhromaždilo pred budovou parlamentu, aby dali poslancom nahlas najavo, že nesúhlasia s „politickým únosom"Zdieľať
664319df3d83d262060517 676x451 14.5.2024 (SITA.sk) - Približne 250 členov kultúrnej obce z rôznych odvetví a regiónov Slovenska sa v utorok zhromaždilo pred budovou parlamentu, aby dali poslancom nahlas najavo, že nesúhlasia s „politickým únosom" Fondu na podporu umenia prostredníctvom novely zákona z dielne SNS. Ako ďalej pripomenula iniciatíva Otvorená Kultúra!, parlament má o novele hlasovať práve v utorok o 17:00.


Na úvod protestu pod názvom Kedy, ak nie teraz? si účastníci oblečení v krojoch aj v reflexných vestách odkazujúcich na ich príslušnosť k pracujúcim v kultúre symbolicky zaviazali ruky povrazmi.

„Dali tak najavo, že kontroverzná novela zviaže nezávislému a slobodnému umeniu ruky," informovala iniciatíva.

Podľa protestujúcich dve tretiny členov odborných komisií FPU v prípade schválenia novely odmietajú svojou odbornou expertízou kryť rozhodnutia politických nominantov v rade FPU. Zároveň vyjadrili presvedčenie, že kultúra a umenie vo všetkých podobách sú neoddeliteľné od slobody prejavu a iných demokratických slobôd a nemôžu sa stať mocenským nástrojom.


„Kultúrna obec nebude mlčky znášať snahy o mocenské ovládnutie kultúry a využije všetky demokratické formy odporu na ochranu slobodnej a otvorenej kultúry," doplnila iniciatíva.
Zdroj: SITA.sk - Pred parlamentom stáli desiatky ľudí so zviazanými rukami nad hlavami. Protestovali proti Šimkovičovej zákonu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Členské štáty Európskej únie schválili nový pakt o migrácii a azyle, do platnosti vstúpi v roku 2026
<< predchádzajúci článok
Miloslav Luther ďalším laureátom Zlatej kamery na MFF Art Film 2024