Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2005

Predaj divadelných budov má sklzPlán ministerstva kultúry financovať dostavbu novej budovy SND je ohrozený.Zdieľať
Objavili sa totiž problémy s predajom budovy generálneho riaditeľstva divadla na Gorkého ulici, budovy Divadla Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) a pozemkov, ktoré patria k novostavbe. Práve z výnosov z ich predaja sa malo získať 800 miliónov korún potrebných na dostavbu. Ministerstvo predpokladalo, že kúpno-predajné zmluvy sa podpíšu koncom októbra. Doteraz sa tak nestalo.

Na najlepšej ceste k predaju bola budova riaditeľstva - vo verejnej súťaži uspela spoločnosť Humar, ktorá ponúkla 212 miliónov korún, teda takmer dvojnásobok úradne odhadovanej ceny. Dôvod prieťahov? Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) sa dožaduje navrátenia budovy ako svojho bývalého majetku. Obrátila sa na Generálnu prokuratúru aj na Najvyšší kontrolný úrad - ani v jednom prípade však neuspela a o osude predaja má rozhodnúť ministerstvo financií v najbližších dňoch. Až po tomto „vyčistení stola“ bude možné podpísať kúpno-predajnú zmluvu.
V prípade verejnej súťaže predaja budovy DPOH si podklady vyzdvihlo 11 záujemcov, vážnu ponuku nepodal ani jeden. Budovu s úradne stanovenou cenou 234 miliónov korún totiž nemožno použiť na iné účely, než na divadlo. Azda jediným reálnym záujemcom ostáva v takom prípade mesto Bratislava spolu s Bratislavským VÚC.
Najväčší objem peňazí - 565 miliónov mal prísť z predaja pozemkov. Tie však nemožno predať skôr, ako bude známy nový územný plán mesta Bratislava, teda pravdepodobne až v novom roku. Až v tomto pláne sa pozemky, doteraz evidované ako „obyčajná pôda“, objavia pod označením „stavebný pozemok“ - samozrejme s novou, oveľa vyššou cenou.
Napriek problémom výstavba divadla pokračuje, pretože ministerstvo financií uvoľňuje potrebné prostriedky. Minister kultúry František Tóth verí, že prvá premiéra by sa mohla uskutočnosť už na jeseň 2006. 

Alena Gottweisová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V skratke
<< predchádzajúci článok
Hruštička sa vracia k Mečiarovi

Predaj divadelných budov má sklz - diskusné fórum čitateľov