Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. októbra 2006

Predseda BBSK spochybnil platnosť zmlúv o správe NsPZ utorkového rozhodnutia Okresného súdu v Banskej Bystrici, že ponukové konanie z roku 2004 na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a správu majetku nemocníc Banskobystrického samosprávneho ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 18. októbra (WEBNOVINY) - Z utorkového rozhodnutia Okresného súdu v Banskej Bystrici, že ponukové konanie z roku 2004 na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a správu majetku nemocníc Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je neplatné, podľa predsedu BBSK Milana Murgaša vyplýva, že neplatné sú aj nadväzné právne úkony, vrátane zmlúv o správe nemocníc. Tie kraj uzavrel v prvej polovici minulého roka s neziskovými organizáciami (n. o.), ktoré súdom zrušenú súťaž vyhrali. "Po doručení právoplatného rozsudku požiadame takzvané neziskové organizácie, ktoré spravujú nemocnice, aby ich Banskobystrickému samosprávnemu kraju vrátili,“ uviedol v stredu pre médiá Murgaš. Potvrdil očakávania, že BBSK sa proti rozhodnutiu súdu neodvolá, hoci ho prehral. Súčasnému vedeniu totiž vyhovuje. Murgaš transformáciu nemocníc v minulom volebnom období ostro kritizoval.

"Som rád, že okresný súd potvrdil naše právne stanoviská a vyhlásil celý proces výberu takzvaných neziskových organizácií na prenájom majetku nemocníc za neplatný. Bude musieť dôjsť k veľmi vážnym zmenám," uviedol Murgaš. Dodal, že ak sú zmluvy neplatné, nebudú si môcť správcovské n. o. na ich základe ani nárokovať vrátenie svojich doterajších investícií do majetku nemocníc.

Neziskové organizácie, ktoré v spornom ponukovom konaní uspeli, spravujú majetok nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK a poskytujú v nich zdravotnú starostlivosť od polovice minulého roka. Správcom Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Žiari nad Hronom a NsP v Rimavskej Sobote je bratislavská n. o. Nemocnice a polikliniky, NsP Zvolen spravuje n. o. Vaše zdravie Zvolen a NsP v Lučenci nezisková organizácia všeobecná NsP Lučenec. Zmluvy s BBSK majú uzavreté na 30 rokov, v prípade NsP Zvolen na 20 rokov.

Žalobu o neplatnosť ponukového konania podala ešte začiatkom minulého roka n. o. Žiarska nemocnica, ktorú založil bývalý manažment a zamestnanci NsP v Žiari nad Hronom s tamojším magistrátom, ich projekt však v tendri neuspel. Podľa nich bolo ponukové konanie netransparentné, nekompetentné a politicky účelové, súťažné projekty sa vyhodnocovali podľa neznámych kritérií, vo výberovej komisii neboli nezávislí odborníci.

Predseda správnej rady n. o. Nemocnice a polikliniky Rastislav Kubáň rozhodnutie súdu odmietol komentovať s tým, že ide o spor medzi v tendri neúspešnou n. o. a BBSK. "Našu činnosť tento spor neohrozuje. Naďalej si plníme povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy, ktorá je platná. Z nášho pohľadu ide o ďalší prehratý súdny spor BBSK," povedal pre agentúru SITA Kubáň. Dodal, že ako občan BBSK úprimne verí, že sa krajská samospráva odvolá. V opačnom prípade je podľa neho otázne, koho záujmy predseda BBSK Murgaš zastupuje.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pacientke závislej na sexe uznali invalidný dôchodok
<< predchádzajúci článok
Vízia budúcnosti ľudstva prináša dobré i zlé správy

Predseda BBSK spochybnil platnosť zmlúv o správe NsP - diskusné fórum čitateľov