Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. augusta 2022

Prehistorické žraloky boli iné ako dnešné, túlali sa po moriach a pochutnávali si na veľkých tvorochDnešné žraloky majú so svojimi milióny rokov starými bratrancami iba veľmi málo spoločné. NajnovšiaZdieľať
giant_shark_20146 1d1e668ef47c420f99183f94613e3166 676x502 19.8.2022  - Dnešné žraloky majú so svojimi milióny rokov starými bratrancami iba veľmi málo spoločné. Najnovšia štúdia zistila, že obrovský žralok megalodon, ktorý sa pred miliónmi rokov pohyboval po svetových oceánoch, mohol zožrať tvora veľkosti kosatky na päť zahryznutí.


Megalodony žili odhadom pred 23 miliónmi až 2,6 miliónmi rokov. Vedci počas výskumu použili fosílne dôkazy na vytvorenie 3D modelu megalodona. Podľa štúdie v časopise Science Advances meral megalodon od nosa po chvost asi 16 metrov, čo je asi dvojnásobok až trojnásobok veľkosti dnešného žraloka modrého.

Megalodon mal obrovskú čeľusť, ktorá mu umožňovala kŕmiť sa veľkými tvormi. Každý zub mal veľkosť ľudskej päste a čeľusť dokázal roztvoriť na šírku až dvoch metrov. Vedci naznačujú, že akonáhle naplnil svoj masívny žalúdok, mohol sa túlať oceánmi celé mesiace.

Výskumníci vypočítali, že megalodon vážil okolo 70 ton, čo zodpovedá hmotnosti až desiatich slonov. Megalodon bol napriek tomu dobrý plavec. Bol rýchlejší ako dnešné žraloky a mohol ľahko migrovať cez viacero oceánov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prehistorické žraloky boli iné ako dnešné, túlali sa po moriach a pochutnávali si na veľkých tvoroch © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Facebook zablokoval vplyvnú skupinu šíriacu dezinformácie o covide
<< predchádzajúci článok
Lukáš Adamec zverejnil lyrics video k piesni Lietaj, ktoré evokuje pokoj, pokoru, či zmierenie