Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. februára 2024

Prezidentské voľby vo Fínsku vyhral expremiér Stubb, výsledok druhého kola bol tesnýNovým fínskym prezidentom sa stal bývalý premiér Alexander Stubb. V druhom kole prezidentských volieb zvíťazil po tesnom ...Zdieľať
aptopix_finland_election_president_02534 676x451 12.2.2024 (SITA.sk) - Novým fínskym prezidentom sa stal bývalý premiér Alexander Stubb. V druhom kole prezidentských volieb zvíťazil po tesnom súboji s exministrom zahraničia Pekkom Haavistom, pričom získal 51,6 % hlasov.


Stredopravý politik vo funkcii nahradí populárneho Sauliho Niinistöa, ktorému končí funkčné obdobie v marci a už nemohol znova kandidovať. Päťdesiatpäťročný Stubb, ktorý bol premiérom v rokoch 2014 až 2015, bol favoritom volieb. Zvíťazil aj v januárovom prvom kole.

Na rozdiel od väčšiny európskych krajín má prezident Fínska výkonnú moc pri formulovaní zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmä pri rokovaniach s krajinami mimo Európskej únie, ako sú Spojené štáty americké, Rusko a Čína.


Zdroj: SITA.sk - Prezidentské voľby vo Fínsku vyhral expremiér Stubb, výsledok druhého kola bol tesný © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ojazdených áut je na trhu medziročne viac a sú mladšie
<< predchádzajúci článok
Po nelegálnom zraze áut v Bratislave ostalo šesť vodičov bez preukazu