Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. apríla 2009

Pricestuje k nám sýrsky prezidentský párNa Slovensko v stredu pricestuje sýrsky prezident Bashar Al-Assad so svojou manželkou Asmou. V Prezidentskom paláci ich privíta prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. S najvyšším sýrskym ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Na Slovensko v stredu pricestuje sýrsky prezident Bashar Al-Assad so svojou manželkou Asmou. V Prezidentskom paláci ich privíta prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. S najvyšším sýrskym predstaviteľom sa stretnú aj predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico. Agentúru SITA informovala Kancelária prezidenta SR.


Sýrsky prezident doteraz dvakrát rokoval so slovenským partnerom, v roku 2001 a 2007 sa stretli v Damasku. Bashar Al-Assad s manželkou vo štvrtok navštívia Univerzitnú knižnicu, hrad Devín a Múzeum moderného umenia Danubiana. Hlavu Sýrskej arabskej republiky budú sprevádzať viacerí ministri a významní sýrski podnikatelia. Sýrsky prezidentský pár vo štvrtok odíde zo Slovenska.

Dvojdňová návšteva sýrskeho prezidenta by mala prispieť k posilneniu politického a hospodárskeho dialógu medzi oboma krajinami. Ekonomické fórum, ktoré bude vo štvrtok v Bratislave, aby malo zintenzívniť kontakty v obchodno-ekonomickej a investičnej oblasti. V posledných rokoch sa obchodná výmena medzi Sýriou a Slovenskom pohybovala na úrovni 7 miliónov eur.

Podľa prezidenta Gašparoviča spolupracovať by sme mohli v automobilovom priemysle, IT a moderných technológiách. "Prínosom by bolo aj zapojenie sa našich firiem do nadnárodných regionálnych energetických projektov pre vytváranie nových energetických zdrojov a obnoviteľných energií, či budovanie nových prenosových sústav," uviedla Kancelária prezidenta SR. Za perspektívny považuje aj cestovný ruch.

Slovensko podporuje ratifikačný proces a podpis Asociačnej dohody EÚ so Sýriou. Podľa prezidentskej kancelárie Sýriu považujeme za významného partnera v diskusii o situácii na Blízkom východe a v hľadaní mierových riešení. "Sýrska arabská republika je nielen prvou krajinou regiónu Blízkeho východu, ale jedinou za hranicami Európy, s ktorou má Slovensko vo svojej krátkej histórii samostatnosti najintenzívnejšie bilaterálne kontakty na úrovni hláv štátov," tvrdí Kancelária prezidenta SR.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dievčatko nájdené v igelitke sa narodilo živé
<< predchádzajúci článok
Ľudia by sa nemali teraz proti chrípke očkovať, varoval Mikas

Pricestuje k nám sýrsky prezidentský pár - diskusné fórum čitateľov