Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2019

Prieskum: Nálada vo svetovej ekonomike je najhoršia za 7 rokovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Mníchov 11. februára (TASR) - Nálada v globálnej ekonomike je najhoršia za 7 rokov, ukázal prieskum mníchovského inštitútu Ifo. Index svetovej ekonomickej klímy v 1. kvartáli padol na -13,1 bodu z -2,2 bodu v poslednom štvrťroku vlaňajška, uviedol v pondelok Ifo. Inštitút zostavuje index štvrťročne na základe prieskumu medzi 1300 expertmi zo 122 krajín.


Index hodnotenia aktuálnej situácie v 1. štvrťroku klesol na 2,6 bodu z 12,2 bodu a index očakávaní na -27,7 bodu z -15,7 bodu.

"Svetová konjunktúra sa čoraz viac ochladzuje," komentoval šéf Ifo Clemens Fuest štvrtý pokles indexu klímy po sebe. Experti počítajú s ďalším oslabením rastu súkromnej spotreby, investícií a svetového obchodu.

Ekonomická klíma sa zhoršila predovšetkým v priemyselných krajinách. Nálada prudko klesla v USA, kde sa prepadli očakávania aj hodnotenie aktuálnej situácie, uviedol Fuest. "Avšak aj pre Európsku úniu revidovali experti svoje odhady výrazne smerom nadol." Naopak nálada v rozvojových a rozvíjajúcich sa krajinách sa výraznejšie nezmenila po prudkom zhoršení v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch.

Medzinárodný menový fond (MMF) v januári znížil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku na 3,5 % a v roku 2020 na 3,6 %, keď ešte v októbri počítal v oboch rokoch s expanziou o 3,7 %.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozemky pri električkovej trati v Petržalke nechce primátor predávať
<< predchádzajúci článok
Juhoafrické krajiny podporili vo venezuelskej kríze prezidenta Madura

Prieskum: Nálada vo svetovej ekonomike je najhoršia za 7 rokov - diskusné fórum čitateľov