Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. októbra 2015

PRIESKUM: Slováci kupujú šperky čoraz častejšie, ako dar i investíciuHodnota šperkov u Slovákov stúpa. Ako darček či investíciu si ich v porovnaní s Čechmi kupujú čoraz častejšie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si v oboch ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: Tomáš Gerši/TASR
Bratislava 7. októbra (TASR) – Hodnota šperkov u Slovákov stúpa. Ako darček či investíciu si ich v porovnaní s Čechmi kupujú čoraz častejšie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si v oboch štátoch nechala vypracovať spoločnosť ALO diamonds.


Podľa prieskumu kúpi šperk v priebehu jedného roka 38 % Slovákov, v Českej republike sa pre kúpu tejto ozdoby rozhodne 30 % opýtaných. Minimálne raz za rok prijme šperk ako dar 29 % Slovákov, v Českej republike ním obdarujú o tretinu menej ľudí.

Klenot je vhodným darčekom v oboch krajinách pri príležitosti životného jubilea i v prípade svadby. Ako pripomienku k životnému jubileu by šperk kúpilo 77 % Čechov a 71 % Slovákov, šperk ako svadobný dar by zvolilo 64 % Čechov a 60 % Slovákov.

Rozdiel nastáva v situáciách, ktoré sú spojené s náboženskou tematikou. Takéto príležitosti, aj vzhľadom k väčšiemu počtu veriacich, zvádzajú ku kúpe a darovaniu šperku Slovákov. "Ku krstinám by preto klenot darovala takmer polovica Slovákov (48 %) oproti tretine (32 %) Čechov. Naopak, 62 % Čechov by darovalo šperk k narodeniu dieťaťa. Na Slovensku by tak urobilo iba 49 % opýtaných," uvádza Alojz Ryšavý, klenotník ALO diamonds.

Podľa prieskumu takisto rastie aj záujem o šperky ako investičný produkt. Do takejto kúpy je ochotný investovať približne každý štvrtý Čech a Slovák (25 % Čechov a 27 % Slovákov).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Panková klasika vyráža na koncerty: Tři sestry a Horkýže slíže spolu
<< predchádzajúci článok
Adam Ďurica odohral úspešnú generálku Mandolína Tour