Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2019

PRIESKUM: SR vníma antisemitizmus menej problematicky než priemer EÚNa archívnej snímke vlajky SR a EÚ v pozadí s Bratislavským hradom.Zdieľať
Na archívnej snímke vlajky SR a EÚ v pozadí s Bratislavským hradom. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Brusel 22. januára (TASR) - Európska komisia v utorok - pri príležitosti nadchádzajúceho Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27.1) - zverejnila výsledky prieskumu Eurobarometra o tom, ako Európania vnímajú antisemitizmus. Prieskum ukázal priepastné rozdiely medzi vnímaním tohto problému v radoch židovskej komunity a nežidovskej populácie.


Prieskum sa uskutočnil vlani v decembri na vzorke 27.600 osôb vo všetkých 28 členských štátoch EÚ.

Výsledky prieskumu naznačili, že existujú veľké rozdiely vo vnímaní antisemitizmu: zatiaľ čo 89 percent Židov v EÚ tvrdí, že antisemitizmus sa za posledných päť rokov výrazne zvýšil, iba 36 percent širokej verejnosti (nežidovskej populácie) sa domnieva, že antisemitské nálady sa zvýšili. V priemere iba 40 percent Európanov si myslí, že holokaust je v školách dostatočne vyučovaný, a 34 percent opýtaných nevie, že popieranie holokaustu je trestným činom.

Podľa výsledkov prieskumu si len 20 percent Slovákov myslí, že antisemitizmus predstavuje problém pre spoločnosť, a ešte menej občanov SR - 15 percent - sa domnieva, že za posledných päť rokov došlo k nárastu antisemitizmu v našej krajine, pričom deväť percent Slovákov verí v opačný trend.

Slováci v tomto prieskume zaostávajú za priemerom EÚ vo všetkých ukazovateľoch. Zhruba s 20-percentným odstupom považujú za menej problematické popieranie holokaustu, antisemitské prejavy na internete, protižidovské graffiti a vandalizmus na židovských budovách a inštitúciách, nepriateľské prejavy a hrozby voči Židom na verejnosti, hanobenie židovských cintorínov, fyzické útoky voči Židom, ako aj antisemitizmus na školách, univerzitách, v médiách i v politickom živote.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans pri tejto príležitosti skonštatoval, že antisemitizmus je "rozširujúca sa škaredá jazva po celej Európe", a dodal, že v čase, keď sa nenávisť opäť stala politickým nástrojom, židovské komunity v EÚ príliš často žijú v strachu, že budú predmetom diskriminácie, zneužívania a násilia.

"Je nevyhnutné, aby každý Európan vedel a chápal, aké hrôzy spôsobil antisemitizmus v našich dejinách," uviedol Timmermans.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si svet pripomína v deň, keď spojenecké sily ku koncu druhej svetovej vojny oslobodili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ZMOS: Dobrovoľnícke aktivity podporuje skoro tretina samospráv
<< predchádzajúci článok
M. Salvini: Francúzsko nemá záujem na stabilizácii situácie v Líbyi

PRIESKUM: SR vníma antisemitizmus menej problematicky než priemer EÚ - diskusné fórum čitateľov