Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. októbra 2019

Prípravy na 17. bienále architektúry v Benátkach 2020 pozastaviliBenátky, archívna snímka.Zdieľať
Benátky, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 14. októbra (TASR) - Výber výstavného projektu a realizáciu expozície na 17. medzinárodnom bienále architektúry v Benátkach 2020 v pavilóne Českej a Slovenskej republiky zastavil neočakávaný vývoj situácie okolo technického stavu pavilónu v Giardini di Castello v Benátkach. TASR o tom informovala Klára Hudáková, manažérka pre publicitu Slovenskej národnej galérie (SNG).


Na začiatku leta SNG vyhlásila súťaž na výber výstavného projektu a následnú realizáciu expozície na medzinárodnom bienále architektúry v Benátkach 2020. Okolnosti sa však počas leta zmenili, keď silná búrka v čase prebiehajúcej výstavy značne poškodila sklený svetlík pavilónu. Po určitom čase uzatvorenia priestoru správca pavilónu Národní galerie Praha riešil sprístupnenie výstavy dočasným prekrytím a začal s prípravou sanácie havárie.

"Pôvodná predstava počítala s opravou objektu v čase od ukončenia tohtoročného Bienále do otvorenia prehliadky budúci rok. Správa prizvaného statika však formuluje vážnejšie problémy so samotnou konštrukciou strechy a predpokladá výraznejšie stavebné zásahy,"
hovorí koordinátorka projektu za SNG Monika Krčmárik s tým, že v tejto veci je plánované stretnutie medzi zástupcami Ministerstva kultúry SR, MK ČR, NG Praha a SNG, na ktorom by sa mal dohodnúť ďalší postup v riešení vzniknutej situácie. O ďalších aktualitách bude SNG verejnosť informovať po stretnutí zástupcov oboch ministerstiev a inštitúcií.

Benátske bienále je už viac ako 120 rokov jedným z najprestížnejších kultúrnych podujatí na svete. História Biennale di Venezia siaha do roku 1895, kedy sa uskutočnila prvá medzinárodná výstava umenia. Od svojich počiatkov bienále prezentovalo každé dva roky výtvarné umenie, ku ktorému sa neskôr pridružili prehliadky filmu (Benátsky filmový festival), architektúry (Bienále architektúry), divadla, hudby a súčasného tanca. Prvá medzinárodná výstava architektúry sa konala v roku 1980.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Novej Sedlici rekonštruujú domček známy z Večerníčka
<< predchádzajúci článok
Pohoda 2020: Thom Yorke Tomorrow's Modern Boxes na Pohode