Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. januára 2019

Produkcia ropy v Nórsku klesne pravdepodobne na 30-ročné minimumIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 
Stavanger 10. januára (TASR) - Produkcia ropy v Nórsku bude tento rok nižšia, než sa pôvodne očakávalo, a podľa všetkého dosiahne najnižšiu úroveň za posledné tri desaťročia. Uviedol to vo štvrtok Nórsky ropný direktoriát (NPD).


Nórsko v posledných rokoch výrazne zvýšilo investície do produkcie ropy a plynu po výraznom poklese v rokoch 2014 až 2016. Napriek tomu produkcia ropy v minulom roku dosiahla 542 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov), zatiaľ čo odhady na začiatku roka naznačovali viac než 567 miliónov barelov.

Produkcia v tomto roku opäť klesne a mala by dosiahnuť 517 miliónov barelov. NPD pôvodne predpokladal, že by mohla predstavovať vyše 548 miliónov barelov.

Ako pre agentúru Reuters povedala šéfka NPD Bente Nylandová, dôvodom je neskorší začiatok ťažby z nových ložísk a problémy s ťažbou v niektorých ložiskách.

Produkcia zemného plynu dosiahla vlani 119,3 miliardy kubických metrov (m3) a rovnako zaostala za odhadmi NPD na úrovni 121,2 miliardy m3. V tomto roku by mala mierne vzrásť na 119,5 miliardy m3, opäť je však pod pôvodnou prognózou, ktorá počítala s produkciou plynu na úrovni 121,4 miliardy m3. V roku 2017 dosiahla ťažba plynu v Nórsku rekordných 122 miliárd m3.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mesto Šaľa prioritne odpratáva sneh spred škôl a z hlavných ťahov
<< predchádzajúci článok
V Berlíne sa začal súd s mladíkmi obvinenými z krádeže obrovskej mince

Produkcia ropy v Nórsku klesne pravdepodobne na 30-ročné minimum - diskusné fórum čitateľov