Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2007

Proti zrušeniu pokuty pre MK SR za dotácie pre TASRProtimonopolný úrad SR (PMÚ) sa odvolá proti rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorý v októbri zrušil rozhodnutie PMÚ z roku 2005 o pokute pre Ministerstvo kultúry (MK) SR za poskytovanie ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Protimonopolný úrad SR (PMÚ) sa odvolá proti rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorý v októbri zrušil rozhodnutie PMÚ z roku 2005 o pokute pre Ministerstvo kultúry (MK) SR za poskytovanie dotácií pre štátnu Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR). Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa PMÚ Alexandra Bernathová, úrad využije možnosť odvolať sa na Najvyššom súde SR.

Toto rozhodnutie PMÚ zrušil bratislavský krajský súd 24. októbra a zároveň prípad vrátil na nové konanie.

Ministerstvo kultúry rozhodnutie PMÚ nebude komentovať, uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Jozef Bednár.

Pokutu 200-tisíc korún udelilo PMÚ ministerstvu kultúry v roku 2005 za to, že obmedzilo hospodársku súťaž v poskytovaní agentúrneho spravodajstva. Problémom podľa rozhodnutia PMÚ z 28. októbra 2005 je, že v rozpočte pre TASR na rok 2005 nestanovilo MK SR spôsob použitia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu vopred objektívnym a transparentným spôsobom. Tým umožnilo, aby TASR z týchto prostriedkov financovala aj svoje aktivity, ktoré poskytuje konkurencia. Takto sa podľa PMÚ môže na trhu udržať menej efektívny podnikateľ a "brániť efektívnejšiemu konkurentovi v rozvoji". Rozhodnutie úradu potvrdila v marci 2006 aj Rada PMÚ. Dotácie od MK SR pre TASR boli dôvodom pre ďalšie dve pokuty PMÚ. Úrad vlani rozhodol o 300-tisícovej sankcii a tento rok o 900-tisícovej sankcii. MK SR podalo voči všetkým rozhodnutiam a pokutám od PMÚ žalobu na Krajský súd v Bratislave.

Reálna strata TASR za prvý polrok 2007 dosiahla 5 516 000 korún. Vlani mala štátna tlačová agentúra za rovnaké obdobie stratu 8 603 000 korún a predvlani 2 571 000 korún, uvádza sa v Správe o činnosti TASR za prvý polrok 2007. Ministerstvo kultúry chce ešte do konca tohto roka pripraviť nový zákon o TASR, ktorý by mal agentúru zmeniť z príspevkovej na verejnoprávnu inštitúciu a tým zlepšiť jej hospodárenie. Vlaňajšia dotácia pre TASR od štátu dosiahla takmer 45 miliónov korún.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pojednávanie v kauze vraždy pápayovcov odročené
<< predchádzajúci článok
Rotary a Gates dajú 200 miliónov na odstránenie detskej obrny