Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2009

Protirómsky extrémizmus je podľa Čaploviča importovaný od susedovProtirómske nálady, ktoré sa vystupňovali do sobotňajšieho zrazu neonacistov v Šarišských Michaľanoch, môžu byť vyvolávané zo zahraničia. Uviedol to pre Slovenský rozhlas (SRo) vicepremiér pre ...Zdieľať
BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Protirómske nálady, ktoré sa vystupňovali do sobotňajšieho zrazu neonacistov v Šarišských Michaľanoch, môžu byť vyvolávané zo zahraničia. Uviedol to pre Slovenský rozhlas (SRo) vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič. Hoci princíp nulovej tolerancie podľa Čaploviča nedovolí, aby na Slovensku protirómske nálady prerástli do vrážd ako v Maďarsku, treba zamedziť prenikaniu extrémizmu spoza hraníc. Svoje úlohy v boji proti extrémizmu bude mať aj nový splnomocnenec vlády pre rómsku menšinu, ktorého vláda schváli tento mesiac.


"Predovšetkým treba zamedziť tomu, aby do slovenského prostredia postupne vstupovali prvky, ktoré sú v susedných krajinách a ktoré susedné vlády, predovšetkým maďarská vláda, nezvládla. A ja si myslím, že aj táto aktivita, ktorá sa odohrala teraz, bola pripravovaná a je importom zo zahraničia," povedal Čaplovič. Pogromov, aké boli v Maďarsku alebo Česku, sa ale neobáva. "My máme princíp nulovej tolerancie, a či sa to týka Róma či Neróma, každého občana Slovenskej republiky, akonáhle vystúpi tak, že si bude svoju slobodu povyšovať nad slobodu druhých, tak bude veľmi tvrdo a nekompromisne zakročené v rámci našich právnych noriem."

Nová extrémistická strana, po ktorej volajú radikáli, podľa Čaploviča na Slovensku nevznikne. "Ja to považujem za extrém, ktorý na Slovensko nepatrí a pevne verím, že strana s takýmto programom, ktorý bude šíriť xenofóbiu voči tým druhým na Slovensku, ani nevznikne v zmysle zásad, ktoré schvaľuje ministerstvo vnútra," povedal SRo. Extrémizmus považuje za problém dnešnej Európy, vyvolaný krízou a rastom sociálnych rozdielov, "na čom populisticky participujú skupiny, ktoré sa hlásia k národnému fenoménu, ale presadzujú ho formami, ktoré do 21. storočia nepatria, to je šovinizmus a intolerancia k tým druhým."

Nový splnomocnenec vlády po odstúpení Aniny Botošovej pred dvoma mesiacmi bude známy po rokovaní vlády 19. augusta. Čaplovič má množstvo mien, ktoré mu navrhujú rôzne spolky, najmä rómske. Splnomocnenca, naviazaného na rómske organizácie, však nechce. "Ja si naozaj chcem nájsť človeka, ktorý nebude viazaný na žiadne zoskupenie rómske, lebo to vyvoláva zbytočné problémy, a človeka, ktorý bude svojím spôsobom aj nezávislý, bude aj príslušníkom rómskej národnostnej menšiny, ale bude to človek, ktorý veľmi významne osloví nielen rómsku národnostnú menšinu, ale aj väčšinovú spoločnosť," uviedol v SRo.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na demonštrácii v Š. Michaľanoch zadržali 30 osôb (9. 8. 2009)
 Protest v Š. Michaľanoch sa skončil zásahom polície (9. 8. 2009)
 Zásah polície v Michaľanoch bol adekvátny, tvrdí Kaliňák (9. 8. 2009)
 Protest extrémistov v Š. Michaľanoch zatiaľ pripomína piknik (8. 8. 2009)
 Protest v Š. Michaľanoch sa začal, prebieha pokojne (8. 8. 2009)
 Podľa polície protest zorganizoval ex-vodca Kotleba (8. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Rómske organizácie žiadajú riešiť vraždy Rómov v Maďarsku
<< predchádzajúci článok
V Británii po prvý raz transplantovali očné riasy

Protirómsky extrémizmus je podľa Čaploviča importovaný od susedov - diskusné fórum čitateľov

slepota10.8. 20:31:01