Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. februára 2006

Prvý seminár s onkologickými pacientmi bude v NitreOnkologickí pacienti sa už čoskoro budú môcť stretávať a diskutovať s odborníkmi o priebehu ich choroby a liečbe v rámci seminárov vo viacerých slovenských mestách. Projekt informačných ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Onkologickí pacienti sa už čoskoro budú môcť stretávať a diskutovať s odborníkmi o priebehu ich choroby a liečbe v rámci seminárov vo viacerých slovenských mestách. Projekt informačných seminárov pre pacientov s rakovinou a ich blízkych v týchto dňoch odštartovala Nadácia pre pomoc onkologickým pacientom (NPOP). Cieľom seminárov je zvýšiť povedomie onkologických pacientov a informovať ich o najnovších trendoch v liečbe, ktoré môžu viesť k zlepšeniu ich zdravotného stavu a urýchleniu samotnej liečby. Prvý zo seminárov sa bude konať 27. apríla v Nitre, kde NPOP sídli. Nasledovať budú semináre v Banskej Bystrici, Košiciach, Trenčíne a Bratislave. Presné termíny ako aj miesta konania organizátori včas zverejnia na svojej internetovej stránke www.npop.sk.

Nadácia okrem toho plánuje vytvoriť v každom väčšom meste Centrum pre onkologických pacientov, kde sa budú konkrétnymi onkologickými prípadmi zaoberať špecialisti. Náplňou ich práce bude hlavne poradenstvo. Zástupca nadácie bude s pacientmi v kontakte prostredníctvom telefónu, prípadne elektronickej pošty.

Nadácia navyše plánuje založiť Asociáciu onkologických pacientov, ktorá by mala združovať pacientov s rakovinou na Slovensku. Asociácia chce v budúcnosti vytvoriť tlak na štátnu správu a prispieť tak k riešeniu háklivých otázok v slovenskom zdravotníctve. Okrem toho sa bude snažiť vytvoriť priestor pre onkologických pacientov a ich blízkych na definovanie požiadaviek súvisiacich s liečbou. Tento rok chce NPOP pripraviť aj Konferenciu onkologických pacientov, ktorej načasovanie bude závisieť od odozvy na spomínané semináre.

Členkou Správnej rady NPOP je aj herečka Emília Vášaryová a jej kolega Milan Lasica. "Rakovina je choroba, ktorá v ľuďoch vzbudzuje strach. Čím viac ľudí bude vedieť o nadácií a jej službách, tým menej ľudí sa jej bude báť," povedala Vášaryová.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Fitch predčasné voľby neohrozia rating Slovenska
<< predchádzajúci článok
Prezident pripustil lietadlá CIA na rumunských letiskách