Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

27. apríla 2007

PSA zvýšila štvrťročné tržby, chce zrušiť 4 800 miestFrancúzska automobilka PSA Peugeot Citroën vo štvrtok informovala o svojom pláne redukcie pracovných miest a oznámila rast tržieb za prvý štvrťrok. Druhá najväčšia automobilka v Európe chce tento ...Zdieľať

PARÍŽ 27. apríla (WEBNOVINY) - Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën vo štvrtok informovala o svojom pláne redukcie pracovných miest a oznámila rast tržieb za prvý štvrťrok. Druhá najväčšia automobilka v Európe chce tento rok prepustiť 4 800 zamestnancov vo Francúzsku cez dobrovoľné odchody. Tento plán je súčasťou jej úsilia znížiť náklady kvôli poklesu predaja. PSA preto zvoláva na 9. mája závodnú radu, aby rokovala o dobrovoľnom prepúšťaní.

Skupina PSA zamestnávala k 31. decembru celosvetovo 211 700 ľudí, z toho 121 900 pracovných miest bolo vo Francúzsku. Vo francúzskej automobilovej divízii pracovalo 96 100 zamestnancov, zvyšok v sektore dopravy a financií. PSA vo vyhlásení uviedol, že v posledných štyroch rokoch spoločnosť zaznamenala v Európe stagnáciu tržieb a pokles ziskovosti. Nový generálny riaditeľ skupiny Christian Streiff by mal predstaviť prvé hlavné zásady svojej stratégie na valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční 23. mája. Skupina v januári zavrela závod Ryton vo Veľkej Británii, čím zrušila 2 300 pracovných miest, avšak väčšina zamestnancov si našla novú prácu.

Tržby francúzskej automobilky v prvom štvrťroku vzrástli medziročne o 6,5 % na 14,87 mld. eur. Analytici v priemere očakávali štvrťročné tržby na úrovni 14,24 mld. eur. PSA ďalej uviedla, že jej trhový podiel v Európe dosiahol v prvom kvartáli 14,3 % v porovnaní s 14,4 % pred rokom. Tržby automobilovej divízie sa zvýšili o 5,6 % na 11,595 mld. eur. Celosvetový jednotkový predaj vozidiel spoločnosti sa zvýšil o 0,5 %.

Finančná riaditeľka spoločnosti Sylvie Rucarová vo štvrtok uviedla, že kurzové zmeny mali 0,5-percentný negatívny dopad na štvrťročné tržby. Podľa nej štrajk v závode Aulnay neďaleko Paríža znamenal stratu výroby 13 tis. áut, najmä modelu Citroën C3. "Zásoby nepredaných áut sú mierne vyššie, avšak to sa dalo očakávať v tomto ročnom období," povedala Rucarová.

PSA Peugeot Citroën vyrába autá aj na Slovensku, vo svojom závode pri Trnave. V závode pracuje 3 300 ľudí. Vlani opustilo továreň približne 51 tis. vozidiel. Pri plnej kapacite v roku 2008 vyprodukuje závod 300 tis. áut ročne. Výroba úplne nového koncernového typu vozidla sa v Trnave začne najneskôr do roku 2010.

SITA/Reuters/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cena benzínu s oktánovým číslom 95 vzrástla o 0,80 Sk/l
<< predchádzajúci článok
V piatok v Bratislave otvoria 28. ročník veľtrhu kvetín Flóra

PSA zvýšila štvrťročné tržby, chce zrušiť 4 800 miest - diskusné fórum čitateľov