Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. októbra 2006

Putin vyjadril obavy, že Tbilisi zasiahne proti separatistomRuský prezident Vladimir Putin v piatok varoval Gruzínsko pred "krvavým masakrom", keby sa pokúsilo vojenskou silou dostať naspäť pod svoju kontrolu separatistické regióny Abcházsko a Južné Osetsko. ...Zdieľať

LAHTI 21. októbra (WEBNOVINY) - Ruský prezident Vladimir Putin v piatok varoval Gruzínsko pred "krvavým masakrom", keby sa pokúsilo vojenskou silou dostať naspäť pod svoju kontrolu separatistické regióny Abcházsko a Južné Osetsko. Putin povedal, že to nie je záležitosť Ruska a Gruzínska, ale záležitosť Gruzínska a Južného Osetska a Abcházska. Vyjadril však obavy, že vývoj smeruje ku krvavému masakru, keďže Gruzínsko chce problém riešiť vojenskou akciou.

Abcházsko a Južné Osetsko sa od Gruzínska odtrhli začiatkom 90-tých rokov, keď oba regióny povstali proti ústrednej vláde. Moskva tieto regióny otvorene podporuje. Putin povedal, že Rusko nemá v úmysle priamo zasahovať do "zmrazeného konfliktu" a vyzval všetky strany, aby našli dohodu. Ruský prezident ďalej uviedol, že nedávne zhoršenie vzťahov Moskvy a Tbilisi spôsobilo Gruzínsko. Roztržka nastala potom, čo Gruzínsko zatklo štyroch ruských dôstojníkov na základe obvinení zo špionáže. "Popud na zhoršenie vzťahov neprišiel z Ruska," povedal Putin a dodal, že Rusko chce konať "trpezlivo a obozretne". Putinove vyjadrenia po večeri s lídrami EÚ vo fínskom Lahti boli jasným vystupňovaním rétoriky medzi oboma krajinami, čím ignoroval európske požiadavky na umiernenosť.

Rusko po zatknutí štyroch dôstojníkov takmer úplne prerušilo kontakty s Gruzínskom, kde podľa analytikov Moskva o vplyv súperí s Washingtonom. Gruzínsky proreformný prezident Michail Saakašvili sa usiluje o užšie vzťahy so Západom a deklaruje túžbu priviesť svoju krajinu do NATO, čo vyvoláva hnev v Rusku. Pozíciu Moskvy voči Tbilisi posilnilo nedávne rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá gruzínskym silám prikázala, aby sa stiahli z abcházskeho údolia Kodori.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lídri EÚ reagovali na žiadosť Madridu vlažne
<< predchádzajúci článok
Mladiča zatkneme po voľbách, sľubuje Tadič

Putin vyjadril obavy, že Tbilisi zasiahne proti separatistom - diskusné fórum čitateľov