Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. októbra 2006

Lídri EÚ reagovali na žiadosť Madridu vlažneŠpanielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero vyzval v piatok lídrov krajín Európskej únie, aby jeho krajine a Taliansku pomohli pri zastavení nelegálnej migrácie z Afriky. Obe krajiny žiadajú ...Zdieľať

LAHTI 21. októbra (WEBNOVINY) - Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero vyzval v piatok lídrov krajín Európskej únie, aby jeho krajine a Taliansku pomohli pri zastavení nelegálnej migrácie z Afriky. Obe krajiny žiadajú lode, lietadlá a financie. Na schôdzke lídrov EÚ vo fínskom Lahti španielsky premiér uviedol, že masový prílev afrických migrantov prichádzajúcich na španielske Kanárske ostrovy vyčerpáva zdroje jeho vlády. Jeho výzva na solidaritu a konkrétnu pomoc sa však stretla iba s vlažnou odozvou. Hlavnou témou schôdzky totiž bola energetická politika a vzťahy únie s Ruskom.

Okrem toho medzi Španielskom a ostatnými krajinami EÚ nastala nezhoda potom, čo Madrid vlani udelil amnestiu viac ako 600 tisíc africkým migrantom bez toho, aby informoval partnerov v krajinách únie. Podľa niektorých názorov sa tak z Európy stal ešte väčší magnet pre nelegálnych prisťahovalcov. Francúzsky prezident Jacques Chirac novinárom povedal, že nie je jeho vecou posudzovať amnestiu, ale zdôraznil, že predtým, ako sa prisťahovalcom amnestia udelí, malo by sa to s vládami krajín EÚ prinajmenšom konzultovať. Nemecká kancelárka uviedla, že európski lídri sa k tejto problematike vrátia na decembrovom summite.

Španielsko a Taliansko znášajú hlavný nápor nelegálnej migrácie z Afriky. Od začiatku tohto roka pri Kanárskych ostrovoch zadržali 27 tisíc prisťahovalcov a pri Sicílii 12 tisíc migrantov.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predsedom národniarov sa stal opäť Ján Slota
<< predchádzajúci článok
Putin vyjadril obavy, že Tbilisi zasiahne proti separatistom

Lídri EÚ reagovali na žiadosť Madridu vlažne - diskusné fórum čitateľov