Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. februára 2013

R. Bezák má podľa kňaza Srholca na to, aby bol v tíme pápežaOdvolaný arcibiskup Róbert Bezák má na to, aby reprezentoval Slovensko v novom tíme, ktorý vznikne okolo budúceho pápeža. Kňaz Anton Srholec to uviedol v diskusnej relácii televízie Markíza Na ...Zdieľať
bezak BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) - Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák má na to, aby reprezentoval Slovensko v novom tíme, ktorý vznikne okolo budúceho pápeža. Kňaz Anton Srholec to uviedol v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.


Podľa Srholca bol Bezák predstaviteľom postupného procesu zlepšovania pomerov v cirkvi, alebo prijímania nových kritérií, či nových ľudí. "Ja som to privítal a to, čo sa s ním udialo, to bolo neférové a to skrývanie sa za Svätého otca bolo príliš priehľadné," povedal Srholec. Bezáka označil za vzácneho človeka. Ocenil, že na Slovensku začal kryštalizovať ľudí, ktorí už sú slobodnejší, nie sú tak tesne viazaní na svojich duchovných otcov a prebudil takú diskusiu o viere a o cirkvi, aká u nás ešte nikdy nebola. "Ja čakám, že jeho dajú do vyšších služieb, aj na to má, aby Slovensko nejako reprezentoval v novom tíme, ktorý si nový pápež urobí," doplnil Srholec.

Podľa bývalého poslanca Františka Mikloška by bolo ideálne, keby sa prípad Bezáka nejako vyriešil práve na najvyšších miestach a upokojila by sa situácia. "Ja si myslím, že by bolo úžasné, keby sa to udialo ešte za pontifikátu tohto pápeža," povedal v relácii Mikloško. Podľa experta na cirkevné právo Imricha Gazdu nie je vylúčená zmena rozhodnutia v prípade Bezáka. "Je to človek s veľkým potenciálom a bude dobre, ak bude využitý," dodal. Nebýva podľa neho štandardné, aby pápež menil rozhodnutia svojho predchodcu, ale nič nie je vylúčené.

Podľa Františka Mikloška pápež Benedikt XVI. svojou abdikáciou vlastne narušil systém, celé premýšľanie o cirkvi. Srholec pripomína, že cirkev je súčasťou tohto sveta a je súčasťou aj veľkých premien, ktoré sa tu odohrávajú. "Toto vidím ako koniec starého sveta, stredoveku," dodal. Cirkev sa podľa neho bude musieť otvoriť ako inštitúcia predovšetkým veriacich ľudí, ktorí ju nesú.

Srholec je presvedčený, že ak bude chcieť cirkev zastaviť trend odchodu miliónov ľudí z kostolov, tak bude musieť prihliadať na to, aby bol pápež skôr zástancom stámiliónov trpiacich ľudí. "Centrum cirkvi už nie je v Ríme, alebo v Európe, ale už sa presúva do Latinskej Ameriky alebo do Afriky," doplnil.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Americká kapela nahrala pieseň pre odvolaného Bezáka (11. 2. 2013)
 Bezák hovorí o otvorenom kresťanstve, cirkev nemá strašiť (9. 2. 2013)
 Za prezidenta by Slováci chceli Róberta Bezáka (24. 1. 2013)
 Bezák sa vráti do Trnavy, na filmovom plátne (21. 1. 2013)
 Bezák by mal podľa Zvolenského poslúchať a vzdať sa úradu (28. 12. 2012)
 RTVS vo štvrtok odvysiela dokument o Róbertovi Bezákovi (20. 12. 2012)
 Chceme poznať dôvody Bezákovho odvolania, žiadajú veriaci (20. 12. 2012)
 Róbert Bezák sa cez médiá verejne spovedá, tvrdí sociológ (17. 12. 2012)
 Róbert Bezák o pôvode peňazí z USA vedel, dokazuje dokument (17. 12. 2012)
 Bezák by sa mal pápežovi ospravedlniť, tvrdia biskupi (16. 12. 2012)nasledujúci článok >>
Sladkosti môžu byť zdravé, upečte si chutné koláčiky
<< predchádzajúci článok
Vlani sa predalo spolu 1,75 miliardy mobilných telefónov