Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. januára 2023

Rada EÚ opätovne vymenovala Mazáka za člena Výberovej komisie pre Európsku prokuratúruRada Európskej únie na návrh Európskej komisie vymenovala predseduZdieľať
bp_5815 2 676x452 25.1.2023 (Webnoviny.sk) - Rada Európskej únie na návrh Európskej komisie vymenovala predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka opätovne za člena Výberovej komisie pre Európsku prokuratúru na obdobie rokov 2023 až 2027.


Ako informovala hovorkyňa súdnej rady Veronika Müller, Mazák pôsobil v tejto funkcii od októbra 2018 do októbra 2022.

Vymenovanie Radou Európskej únie


Výberová komisia pre Európsku prokuratúru pozostáva z dvanástich členiek a členov. Jedenásť členiek a členov vymenuje Rada Európskej únie na návrh Komisie. Jednu osobu navrhuje Európsky parlament," uviedla hovorkyňa.

Vymenovaná osoba musí byť podľa nej bývalým členom Súdneho dvora a Dvora audítorov alebo bývalým národným členom Eurojustu, členom najvyšších súdnych orgánov členských štátov, prokuratúr členských štátov, prípadne uznávaným odborníkom v oblasti práva.Fotogaléria: Ján Mazák

Traja kandidáti za každý štát


Medzi jedenástimi osobami, ktoré navrhla Komisia a vymenovala Rada Európskej únie, je podľa Müller jeden bývalý člen Súdneho dvora, teda Mazák, jeden bývalý člen Dvora audítorov, jeden bývalý národný člen Eurojustu, šesť prokurátorov na vysokej úrovni a dvaja členovia najvyšších súdnych orgánov členských štátov.

Výberová komisia vydáva po náročných pohovoroch odôvodnené stanoviská o uchádzačoch na funkciu európskeho prokurátora z 22 členských štátov Európskej únie, na základe ktorých Rada Európskej únie vyberá a menuje európskych prokurátorov," povedala hovorkyňa. Doplnila, že každý členský štát navrhuje troch kandidátov.

Odôvodnené stanoviská nie sú záväzné pre Radu Európskej únie, Rada však z nich, ako to potvrdzuje doterajšia prax, pravidelne vychádza," dodal Müller.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rada EÚ opätovne vymenovala Mazáka za člena Výberovej komisie pre Európsku prokuratúru © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci schválili zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami
<< predchádzajúci článok
Exposlankyňa Rošková má na krku obžalobu, údajne poberala agrodotácie aj na dedinské letisko a parkovisko