Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. apríla 2021

Rada Protimonopolného úradu už nefunguje takmer pol roka, nemôže rozhodovať ani v prípade pokuty pre Slovenskú poštuRada Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorá slúži ako jeho odvolací orgán, nefunguje už takmer pol roka. Ako ďalej v tlačovej ...Zdieľať
19.4.2021 - Rada Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorá slúži ako jeho odvolací orgán, nefunguje už takmer pol roka. Ako ďalej v tlačovej správe konštatuje Nadácia Zastavme korupciu, vláda SR totiž od septembra 2020 nevybrala nových členov rady. Nadácia preto vládu vyzýva, aby konala a odvolací orgán úradu sfunkčnila.


Nadácia pripomína, že Rada Protimonopolného úradu rozhoduje v prípade, keď sa účastníci konania odvolajú voči rozhodnutiu úradu. „Ak nejaká firma dostane pokutu pre kartelové správanie alebo iné poškodzovanie hospodárskej súťaže a odvolá sa, na ťahu je práve Rada PMÚ,” uvádza nadácia s tým, že rada má mať sedem členov, pričom na rozhodovanie potrebuje aspoň štyroch.

„Od 18.novembra 2020 má však obsadené len tri miesta, a nemôže preto fungovať,” upozorňuje Zastavme korupciu.

Na rozhodnutie čaká Slovenská pošta


Na rozhodnutie Rady PMÚ momentálne podľa nadácie čaká napríklad Slovenská pošta, ktorá dostala pokutu vo výške 300-tisíc eur pre neposkytnutie informácií a zahmlievanie.

„Ďalší prípad, o ktorom rada už pol roka nemôže rozhodnúť, sú pokuty vo výške takmer 1,2 milióna eur. Dostali ich firmy, ktoré pri verejných obstarávaniach postupovali ako kartel,” uvádza nadácia. Keď štát podľa nej obstarával nábytok a zdravotnícku techniku, firmy spolupracovali a dohodli sa, aké ponuky budú predkladať, aby zvýšili svoj zisk na úkor štátu.

Vláda má k 12 kandidátov


Vláda má podľa nadácie momentálne k dispozícii dvanásť kandidátov, z ktorých má štyri voľné miesta v rade obsadiť. „Deväť kandidátov dostala ešte v auguste, dva mesiace predtým, ako skončilo funkčné obdobie trom členom rady. Jedno miesto v rade sa uvoľnilo v auguste po odvolaní bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv,” uvádza nadácia s tým, že na toto miesto predseda úradu navrhol vláde ďalších troch kandidátov.

Nadácia dodala, že Úrad vlády SR na problémovú situáciu upozornili koncom februára. Nijako však nereagoval a menovanie členov na svoj program nezaradil.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: Webnoviny.sk - Rada Protimonopolného úradu už nefunguje takmer pol roka, nemôže rozhodovať ani v prípade pokuty pre Slovenskú poštu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zdravotná sestra odmietla vyšetrenie na alkohol, skončila v policajnej cele
<< predchádzajúci článok
Izrael proti koronavírusu zaočkoval už väčšinu populácie a zrušil povinnosť nosiť rúška na verejnosti

Rada Protimonopolného úradu už nefunguje takmer pol roka, nemôže rozhodovať ani v prípade pokuty pre Slovenskú poštu - diskusné fórum čitateľov