Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2010

Radičová zavádza, tvrdí Ficov úrad vládyPremiér Robert Fico (Smer-SD), tvrdí vo svojom stanovisku, že nastupujúca premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) na dnešnom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom ...Zdieľať
radicova Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico (Smer-SD), tvrdí vo svojom stanovisku, že nastupujúca premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) na dnešnom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom zavádzala o postoji Slovenska k podpísaniu európskeho stabilizačného nástroja, tzv. ochranného valu. "Pred voľbami, ako aj po nich povedala tzv. ochrannému valu eurozóny rozhodné nie. Teraz sa vyhovára, že niečo zdedila, a že ide o nezvratný proces. Z jej strany je to typický príklad podvodu na vlastných voličoch, keďže sa im pred voľbami usilovala zapáčiť a teraz im oznamuje, že všetko je inak a že predvolebné sľuby už neplatia," uvádza sa vo vyhlásení dosluhujúceho premiéra Roberta Fica. Ficovo vyhlásenie poslal agentúre SITA riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš niekoľko hodín po stretnutí Radičovej s hlavou štátu.

Podľa Fica sa Radičová nemôže zbaviť zodpovednosti za svoje sľuby smiešnym vyhováraním sa na iných. "Alebo na neschopnosť dohodnúť sa vo vznikajúcej vládnej šesťkoalícii," dodáva premiér. Vo vyhlásení vyzýva Radičovú, že buď "bude skutočnou premiérkou a rozhodne v súlade so svojimi predvolenými verejnými záväzkami, alebo bude len hovorkyňou budúcej šesťkoalície". Fico dodal, že strana Smer-SD sa k tzv. ochrannému valu eurozóny otvorene hlási, ale nemá väčšinu v NR SR na jeho presadenie.

Dosluhujúci predseda vlády neprišiel k prezidentovi diskutovať spolu so svojou nasledovníčkou Radičovou o postoji Slovenska k podpísaniu európskeho stabilizačného nástroja, tzv. ochranného valu. Stretnutie zorganizovala hlava štátu. "Na poslednú chvíľu mi pán premiér oznámil, že na toto stretnutie nepríde. Mrzí ma to," povedal novinárom Gašparovič. Podľa neho Slovensko môže podpísaním respektíve odmietnutím ochranného valu získať alebo stratiť dobrú pozíciu v Európskej únii.

"Nikdy by som neprijímala rozhodnutie proti záujmom Slovenska," povedala po dnešnom stretnutí s prezidentom Radičová. Politický proces dohody o ochrannom vale považuje za nezvratný. V krátkom čase po vymenovaní je podľa nej nová vláda pripravená ísť rokovať do Bruselu a zaoberať sa záležitosťou aj na pôde Národnej rady SR.

Radičová ocenila, že Gašparovič sa podujal zorganizovať stretnutie s ňou a Ficom na túto tému. "Nová vláda, ktorá vzíde z týchto volieb, zdedí politické rozhodnutie, ktoré podpísala, potvrdila vláda, ktorá vládla do týchto volieb, teda vláda pána Fica," pripomenula Radičová s tým, že dedia isté politické rozhodnutia a vstupujú do procesu ukončenia politickej dohody o vytvorení európskeho ochranného valu. "Tento proces je politicky nezvratný," konštatovala. Podčiarkla, že nemá žiadne oprávnenie, aby mohla vysloviť akékoľvek konkrétne záruky za ďalšie potvrdenie a ratifikáciu prijatia týchto politických rozhodnutí. "Nemôžem vysloviť záruku za poslancov NR SR a nemôžem vysloviť záruku celému procesu ratifikácie, ktorý napokon musí skončiť aj podpisom prezidenta SR," vysvetlila. Záväzok Radičovej a koalície podľa jej vlastných slov tkvie v tom, že musia a budú rokovať o mechanizmoch tejto politickej dohody. "Ktoré určia výšku, spôsob a plnú alebo čiastočnú aktivizáciu SR v prípade ratifikácie a potvrdenia tejto rámcovej zmluvy".

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na on-line výpisy z OR si ešte počkáme
<< predchádzajúci článok
Podnikatelia pomôžu v KSK so škodami po povodniach

Radičová zavádza, tvrdí Ficov úrad vlády - diskusné fórum čitateľov