Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. marca 2008

Raketoplán Endeavour sa vydá na zatiaľ najdlhšiu návštevu ISSAmerický Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) informoval, že raketoplán Endeavour sa do dvoch týždňov vydá na zatiaľ najdlhšiu návštevu vesmírnej stanice.Zdieľať
Raketoplán má zo Zeme vyštartovať 11. marca a začať tak 16-dennú misiu, ktorá sa môže predĺžiť o ďalší deň. Manažér nového raketoplánového programu NASA John Shannon uviedol, že pôjde o let na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), kde astronauti uskutočnia päť výstupov do otvoreného vesmíru. Podľa informácií webovej stránky NASA posádka raketoplánu doručí na ISS prvú časť japonského laboratórneho komplexu nazvanú Kibo a nový kanadský robotický systém. Vedúci vesmírnych operácií NASA Bill Gerstenmaier zdôraznil, že nikto sa priveľmi neponáhľa. Faktom však je, že vesmírny úrad musí do roku 2010 dokončiť 12 zostávajúcich letov raketoplánov, z toho 11 má prevoznú alebo konštrukčnú funkciu.

Endeavour a jeho sedemčlenná posádka budú čeliť iba mierne zvýšenému riziku, že ich ohrozia zvyšné časti nefunkčného špionážneho satelitu, ktorý minulý týždeň zostrelila americká armáda, uviedol Gerstenmaier. "Nevidíme žiadne obavy alebo problémy," potvrdil v piatok. Štart raketoplánu Endeavour by sa mal uskutočniť 11. marca o 8:28 stredoeurópskeho času.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Princ Harry sa predčasne vrátil do vlasti
<< predchádzajúci článok
Polívka a Lasica v novej komédií Štúdia L+S