Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2021

Rakúski aktivisti požadujú neobmedzené používanie hotovosti, snažia sa o referendumAktivisti v Rakúsku chcú dosiahnuť, aby používanie hotovosti bolo uznané ako právo garantované ústavou. Snažia sa preto dosiahnuť vypísanie referenda. Podľa správy, ktorú zverejnili v piatok na sociálnej ...Zdieľať
peniaze 1 676x451 11.6.2021 (Webnoviny.sk) - Aktivisti v Rakúsku chcú dosiahnuť, aby používanie hotovosti bolo uznané ako právo garantované ústavou. Snažia sa preto dosiahnuť vypísanie referenda. Podľa správy, ktorú zverejnili v piatok na sociálnej sieti anonymní organizátori, ich iniciatívu od 31. mája svojim podpisom podporilo viac ako 73-tisíc ľudí.


Rakúsky parlament musí prijať výzvu na vypísanie referenda, pokiaľ ju podporí aspoň 8 401 ľud. Následne začne plynúť lehota jeden týždeň, počas ktorej organizátori potrebujú získať 100-tisíc hlasov oprávnených voličov. Alternatívou je, že iniciatívu podporí v troch spolkových krajinách vždy šestina voličov.

Nezasadzujeme sa iba o zachovanie hotovosti, ale aj o neobmedzený hotovostný platobný styk nakoľko to garantuje slobodu občanov... občania majú mať na výber, akým spôsobom chcú platiť,“ tvrdia organizátori.

V Rakúsku aktuálne narazil na odpor návrh Európskej komisie (EK), ktorá chce zakázať hotovostné platby v sumách vyšších ako 10-tisíc eur. Eurokomisárka Mairead McGuinnessová zodpovedná za finančné trhy to obhajuje ako nástroj v boji proti praniu špinavých peňazí. Rakúsky minister financií Gernot Blümel v máji uviedol, že plošné odbúravanie hotovosti jeho vláda odmieta.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúski aktivisti požadujú neobmedzené používanie hotovosti, snažia sa o referendum © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výrazne rýchlejšie tempo zotavovania hospodárstva v USA v porovnaní s EÚ vzbudzuje obavy
<< predchádzajúci článok
V okolí Sučian sa pohybuje medveď, nevyrušuje ho ani pyrotechnika či paintballové strelivo

Rakúski aktivisti požadujú neobmedzené používanie hotovosti, snažia sa o referendum - diskusné fórum čitateľov