Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. januára 2019

Rast čínskych spotrebiteľských cien aj cien výrobcov sa spomalilSpotrebiteľská inflácia v Číne sa koncom minulého roka zmiernila a k spomaleniu rastu došlo aj pri cenách priemyselných výrobcov. Oznámil to vo štvrtok čínsky štatistický ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Peking 10. januára (TASR) - Spotrebiteľská inflácia v Číne sa koncom minulého roka zmiernila a k spomaleniu rastu došlo aj pri cenách priemyselných výrobcov. Oznámil to vo štvrtok čínsky štatistický úrad.


Spotrebiteľské ceny sa v decembri zvýšili medziročne o 1,9 % po 2,2-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Analytici očakávali, že tempo rastu sa spomalí len na 2,1 %.

K ešte výraznejšiemu spomaleniu rastu došlo pri cenách producentov. V decembri sa zvýšili o 0,9 %, najslabším tempom od septembra 2016. V predchádzajúcom mesiaci dosiahol rast cien producentov 2,7 %. Aj v tomto prípade výsledok zaostal za očakávaniami ekonómov, ktorí počítali so spomalením rastu na 1,6 %.

"V obidvoch prípadoch boli výsledky horšie, než sa čakalo," uviedol ekonóm z Nomury Lu Tching. "Prudko sa spomaľujúca inflácia, najmä v prípade výrobcov, je ďalším dôkazom, že rast čínskej ekonomiky sa oslabuje znepokojujúcim tempom. Spomaľovanie rastu cien výrobcov naznačuje, že zisky firiem budú v najbližších mesiacoch podľa všetkého pokračovať v poklese," dodal.

Ekonómovia sa preto spoliehajú na to, že Číne a USA sa podarí dohodnúť na citlivých otázkach v obchode a súčasný konflikt ukončiť. Prvé rokovania od uzatvorenia 3-mesačného prímeria na začiatku decembra v Buenos Aires sa uskutočnili tento týždeň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Finančný kalendár udrží domácu kasu pod kontrolou
<< predchádzajúci článok
ZMOS: Prieskum skúmal vplyv krajov na regionálny rozvoj

Rast čínskych spotrebiteľských cien aj cien výrobcov sa spomalil - diskusné fórum čitateľov