Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2007

Reštauráciu na Lomnickom štíte pokrstia po Járovi CimrmanoviCelosvetový význam Vysokých Tatier ako prvý pochopil najznámejší český vševed Jára Cimrman. Tento rok uplynie sté výročie od pôsobenia Járy Cimrmana vo Vysokých Tatrách. Aj vďaka nemu sa ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Celosvetový význam Vysokých Tatier ako prvý pochopil najznámejší český vševed Jára Cimrman. Tento rok uplynie sté výročie od pôsobenia Járy Cimrmana vo Vysokých Tatrách. Aj vďaka nemu sa naše veľhory stali začiatkom 20. storočia vyhľadávaným miestom aktívneho odpočinku a v obľúbenosti za sebou nechali aj Alpy. Pri tejto príležitosti sa tento rok budú konať Cimrmanovské dni. Podujatie sa bude konať od štvrtka 12. júla do piatka 13. júla. Súčasťou Cimrmanovských dní bude divadelné predstavenie Vyšetřování ztráty třídní knihy, odhalenie pamätnej tabule tohto českého velikána a reštaurácia na Lomnickom štíte bude slávnostne pokrstená ako Reštaurácia Járy Cimrmana. Okrem toho budú môcť priaznivci Járy Cimrmana vidieť aj putovnú výstavu o tomto velikánovi. Po 50-tich rokoch sa navyše obnoví golfový turnaj.

Nespochybniteľné dôkazy o viacnásobnom pobyte Járy Cimrmana v slovenských veľhorách potvrdili minulý rok viacerí "cimrmanológovia". Bol to práve on, kto začal ako prvý budovať vo Vysokých Tatrách cestovný ruch. Jedným z jeho prvých návrhov bol ten o vytvorení závesnej kabínkovej lanovky na Lomnický štít. Postaviť ju mala vtedajšia uhorská vláda v rokoch 1907 až 1909. Projekt sa vtedy nerealizoval pretože technicky predbehol svojou dobu, vtedajšia moc nemala na jeho uskutočnenie dostatočnú odvahu. Cimrman však veril, že jeho projekt raz uzrie svetlo sveta, čo sa napokon s menšími úpravami aj stalo.

Okrem lanovky vytvoril jeden z najslávnejších Čechov aj návrh na reštauráciu s vyhliadkou. Aj tento projekt sa realizoval až v neskoršom období.

To, že lanovku neskonštruovali podľa jeho návrhu ho nerozladilo a Vysoké Tatry navštevoval i tak. Zapájal sa do športového i spoločenského života. V tomto období sa verejnosť rada zúčastňovala napríklad golfového turnaja alebo sánkarských pretekov. Niektorých súťaží sa osobne zúčastnil aj sám Cimrman. Do športových análov sa zapísal aj ako zdatný športovec, keď v rokoch 1908 až 1909 niektoré zo súťažných disciplín vyhral. Ako uvádza stránka altajcimrman.cz, tradícia sánkarských pretekov sa uchovala až do roku 1948. Golfový turnaj sa naposledy konal v lete 1947 a putovná cena - golfový vak Járy Cimrmana sa stratila. Našťastie, skupina amatérskych cimrmanológov natrafila prednedávnom na horúcu stopu a po rokoch pátrania sa im vak podarilo nájsť.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Queen Latifah nalieha na raperov, aby toľko nekliali
<< predchádzajúci článok
SND v piatok večer uzavrelo svoju 87. sezónu