Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2007

Letný projekt pre mládež z detských domov na Dobrej vodePomôcť mladým ľuďom, ktorí vyrastali v detskom domove, prekročiť hranice domova a naučiť sa zvládať ťažké životné situácie je cieľom unikátneho letného programu s názvom Leto na hran(i)e. ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Pomôcť mladým ľuďom, ktorí vyrastali v detskom domove, prekročiť hranice domova a naučiť sa zvládať ťažké životné situácie je cieľom unikátneho letného programu s názvom Leto na hran(i)e. V poradí 7. ročník podujatia sa v piatok 29. júna začal na Dobrej vode. Ako ďalej agentúru SITA za organizátorov, Štúdio zážitku - Outward Bound Slovensko a Úsmev ako dar, informovala Monika Ondrejovičová, Leto na hran(i)e - ako to prezrádza i slovná hračka v jeho názve - je nielen o prekonávaní bariér spojených so životom v domove ale aj o zábave a dobrom pocite zo zvládnutia na prvý pohľad neprekonateľných prekážok. Jeho účastníci vo veku od 15 do 19 rokov, ktorí vyrastali alebo nejaký čas pobudli v detskom domove, sa technikami tzv. zážitkovej pedagogiky budú zlepšovať v sebaprezentácii, argumentácii, vytrvalosti či v komunikácii. Získajú základy skupinového rozhodovania, časového manažmentu i tímovej spolupráce, naučia sa tiež správne hospodáriť s peniazmi. Prvý turnus, v ktorom bude 24 účastníkov, bude na Dobrej vode do 6. júla, následne ich od 6. do 13. júla vystrieda ďalšia 24-členná skupina. Organizátori každého turnusu pripravili pre mladých divadelné predstavenie, prvé bude 5. a druhé 12. júla.

V roku 2005 sa pilotne uskutočnil aj nadstavbový program Let(o) na hrane, v podobe expedičného kurzu - prechodu celým hrebeňom Nízkych Tatier. Zúčastnilo sa ho 16 mladých ľudí. Po pozitívnom ohlase sa organizátori rozhodli pokračovať a postupne vytvárať sieť 7-dňových kurzov pre začiatočníkov Leto na hran(i)e a ich nadstavbových častí - Let(o) na hrane. V súčasnosti sa snažia presvedčiť riaditeľov detských domovov o význame posielania detí na takéto kurzy počas celého roka, nielen v lete. Už teraz totiž plánujú vytvoriť zimný variant projektu s názvom Zima na hran(i)e.

Spoločnosť Úsmev ako dar je najstaršou a najväčšou dobrovoľníckou mimovládnou organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá podporuje deti z detských domovov. Medzi jej hlavné ciele patrí poskytnúť šancu deťom v nariadenej ústavnej starostlivosti a ohrozeným deťom prežiť dôstojný a plnohodnotný život, vytvoriť im bezpečné a trvalé zázemie a pomôcť im pripraviť sa na samostatný život. Zameriava sa aj na prípravu náhradných rodín a poskytovanie sociálneho poradenstva a prevencie a ďalšie. Viac informácií možno nájsť na internetovej adrese: http://www.usmev.sk.

Štúdio zážitku - Outward Bound Slovensko je medzinárodná vzdelávacia organizácia pôsobiaca na slovenskom trhu vzdelávania od roku 1993. Svoju prácu a vývoj zameriava na rozvoj jednotlivcov i pracovných skupín, diagnostiku v oblasti tímovej komunikácie a spolupráce. Vytvára vzdelávacie programy nielen pre firmy, ale aj pre základné, stredné a vysoké školy, verejný sektor a samosprávu, tretí sektor a individuálny osobnostný rozvoj mládeže a dospelých. V samostatných kurzoch sa venuje tiež sociálnym programom. Čerpá zo skúseností medzinárodnej organizácie Outward Bound, ako aj českej Prázdninovej školy Lipnice.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zámocký park v Pezinku opäť ožije festivalom Atlantída
<< predchádzajúci článok
Pod Rysmi sa 1. júla budú stavať snehuliaky