Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. apríla 2021

Roberto Benigni dostane v Benátkach cenu za celoživotné dieloBenigniho manželka, herečka Nicoletta Braschiová, stvárňuje od roku 1987 hlavné ženské úlohy vo všetkých jeho filmoch.Zdieľať
Roberto Benigni dostane v Benátkach cenu za celoživotné dielo

Taliansky herec, režisér a scenárista Roberto Benigni, držiteľ Oscara za film "Život je krásny", dostane na tohtoročnom filmovom festivale v Benátkach ocenenie Zlatý lev za celoživotné dielo. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na organizátorov festivalu.


Benigni, šesťdesiatosemročný Toskánčan, ktorý je známy svojimi satirickými vtipmi, ale aj verejnými čítaniami Danteho "Božskej komédie", je jednou z najobľúbenejších talianskych filmových hviezd. Režíroval deväť filmov a účinkoval v desiatkach ďalších.

"Moje srdce je plné radosti a vďačnosti. Je mi nesmiernou cťou získať takéto dôležité uznanie mojej práce," uviedol Benigni.

Riaditeľ festivalu Alberto Barbera ocenil Benigniho "bujarosť a nerozvážnosť, jeho veľkorysú cestu k verejnosti a vášnivú radosť, ktorá je najoriginálnejším znakom jeho tvorby".

Film "Život je krásny", ktorý Benigni režíroval a stvárnil v ňom i hlavnú úlohu, získal v roku 1999 Oscara v troch kategóriách - najlepší herec v hlavnej úlohe, najlepšia pôvodná filmová hudba a najlepší cudzojazyčný film. Spolupracoval s niekoľkými filmovými velikánmi. Patria medzi nich režiséri Federico Fellini, Woody Allen, Blake Edwards či Bernardo Bertolucci.

Benigniho manželka, herečka Nicoletta Braschiová, stvárňuje od roku 1987 hlavné ženské úlohy vo všetkých jeho filmoch.

Benátsky filmový festival je jedným z najprestížnejších a najstarších na svete, ktorý konkuruje festivalom v Cannes či Berlíne. Jeho 78. ročník je naplánovaný na 1.-11. septembra.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spišské divadlo uvedie online premiéru hry Búračka od Györgya Spiróa
<< predchádzajúci článok
World Press Photo: Hlavnú kategóriu vyhrala snímka dánskeho fotografa

Roberto Benigni dostane v Benátkach cenu za celoživotné dielo - diskusné fórum čitateľov