Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. marca 2011

Rómovia pomáhajú v Partizánskom udržiavať poriadokNa pokoj a čistotu na Nábrežnej ulici v Partizánskom dohliadajú Rómovia v občianskych hliadkach. Práve táto oblasť je problematická, neporiadok a neprispôsobivé správanie ...Zdieľať
romovia Foto: Ilustračné foto SITATRENČÍN 14. marca (WEBNOVINY) – Na pokoj a čistotu na Nábrežnej ulici v Partizánskom dohliadajú Rómovia v občianskych hliadkach. Práve táto oblasť je problematická, neporiadok a neprispôsobivé správanie rómskych spoluobčanov sa rozhodlo mesto riešiť.


„Zabezpečiť dlhodobú čistotu v okolí bytoviek na Nábrežnej či ovplyvniť spolunažívanie v tamojšej rómskej komunite je skutočne neľahká úloha. Rómovia sú špecifická komunita, ktorej chovanie niekedy nedokáže usmerniť ani mestská či štátna polícia," uviedol primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Preto začalo mesto spolupracovať s Rómami, ktorí chcú zlepšiť spolunažívanie v tejto komunite i spolunažívanie komunity s ostatnými občanmi mesta. Hlavnou úlohou občianskych hliadok v Partizánskom je zabezpečovať v spolupráci s mestskou políciou kontrolu dodržiavania čistoty v okolí obytných blokov na ulici Nábrežná a podporovať bezproblémové spolunažívanie v rómskej komunite preventívnou činnosťou.

Ich povinnosťou je zároveň aj upozorňovať mládež, najmä deti na nevhodné správanie, nahlasovať závažné porušenia verejného poriadku či páchateľov priestupkov mestskej polícii. „Keďže sa nám doposiaľ prihlásili traja záujemcovia, túto činnosť vykonávajú tri jednočlenné občianske hliadky,“ vysvetlil náčelník Mestskej polície v Partizánskom Jozef Piterka. Pri výbere Rómov do občianskych hliadok sa samospráva riadi niekoľkými kritériami, ktoré musí spĺňať každý záujemca.

„Záujemca musí byť evidovaný na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a byť poberateľom dávok v hmotnej núdzi. V prvom rade však musí prejaviť ochotu podriadiť sa potrebným požiadavkám, ktoré si táto činnosť vyžaduje,“ dodal Piterka. Občianske hliadky v Partizánskom začali vykonávať preventívnu činnosť v rómskej komunite na Nábrežnej ulici od 1. marca 2011.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nové objednávky v priemysle v januári stúpli o vyše 28 %
<< predchádzajúci článok
Grécka polícia odhalila veľký sklad zbraní

Rómovia pomáhajú v Partizánskom udržiavať poriadok - diskusné fórum čitateľov