24hod.sk    Auto moto

28. septembra 2008

Rossi po triumfe v Japonsku v predstihu majstrom sveta

Talian Valentino Rossi na Yamahe sa v predstihu stal už po šiesty raz majstrom sveta v pretekoch cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP. Najúspešnejší jazdec histórie, ktorý si na VC ...

MOTEGI 28. septembra (WEBNOVINY) - Talian Valentino Rossi na Yamahe sa v predstihu stal už po šiesty raz majstrom sveta v pretekoch cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP. Najúspešnejší jazdec histórie, ktorý si na VC Japonska pripísal v nedeľu už svoj jubilejný 70. triumf v najsledovanejšej triede, zvíťazil na okruhu v Motegi pred svojím najväčším prenasledovateľom Caseym Stonerom o 1,943 sekundy a na čele priebežného poradia má tri podujatia pred koncom sezóny 2008 nedostižný 92-bodový náskok. Dvadsaťdeväťročný Rossi, ktorého pre jeho precíznosť a plánovanie na trati prezývajú "Doktor", sa dostal pred Stonera v 14. z dvadsiatichštyroch 4,8-kilometrových okruhov a od tej chvíle bol pánom na trati. Talian skončil v sobotňajšej kvalifikácii až na 4. priečke, Austrálčan Stoner jazdiaci na Ducati bol druhý. Pre Rossiho to bol prvý titul majstra sveta od roku 2005, keďže v nasledujúcich dvoch sezónach sa pred neho dostali v konečnom poradí Američan Nicky Hayden (2006) a práve Stoner (2007). Po prvý raz sa Talian tešil z ocenenia svetového šampióna v najsilnejšej kubatúre (vtedy ešte do 500 cc) v roku 2001, potom sa mu podarilo titul štyrikrát v rade úspešne obhájiť. Prvé tri majstrovské vavríny vybojoval ešte vo farbách Hondy, od roku 2004 "sedlá" Yamahu. Okrem celkových víťazstiev v najsilnejšej kubatúre má Rossi na konte aj po jednom titule majstra sveta v oboch zvyšných triedach do 125 cc (1997) a 250 cc "Je veľmi náročné porovnávať jednotlivé tituly. Tento si nesmierne cením, pretože som o neho zviedol tuhý boj. V mojom živote som získal množstvo ocenení, no na toto som asi musel vynaložiť najviac námahy," skonštatoval Rossi, ktorý má na svojom konte už o jeden majstrovský titul v najsilnejšej kubatúre viac ako Austrálčan Mick Doohan, no stále mu ešte dva chýbajú na vyrovnanie legendárneho krajana Giacoma Agostiniho. Na tretej priečke prišiel v Japonsku do cieľa Španiel Dani Pedrosa na Honde (+4,866 s), ktorému patrí rovnaká pozícia aj v priebežnom poradí. V kubatúre do 250 cc sa z víťazstva tešil líder celkového hodnotenia seriálu MS, Talian Marco Simoncelli, pred Španielmi Alvarom Bautistom a Alexom Debonom. V "stodvadsaťpäťkách" zvíťazil Nemec Stefan Bradl, druhý bol vedúci muž priebežného poradia, Francúz Mike Di Meglio. Na tretej priečke klasifikovali Maďara Gábora Talmacsiho. Výsledky - Veľká cena Japonska: MotoGP: 1. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 43:09,599 min, 2. Casey Stoner (Austr.) Ducati +1,943 s, 3. Dani Pedrosa (Šp.) Honda +4,866, 4. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha +6,165, 5. Nicky Hayden (USA) Honda +24,593, 6. Loris Capirossi (Tal.) Suzuki 25,685 Poradie MS (po 15 z 18 pretekov): 1. Valentino Rossi (Tal.) 312 bodov, 2. Casey Stoner (Austr.) 220, 3. Daniel Pedrosa (Šp.) Honda 209, 4. Jorge Lorenzo (Šp.) 169, 5. Andrea Dovizioso (Tal.) 136, 6. Colin Edwards (USA) 118. Do 250 cc: 1. Marco Simoncelli (Tal.) Gilera 43:09,385 min, 2. Alvaro Bautista (Šp.) Aprilia +0,384 s, 3. Alex Debon (Šp.) +8,414, 4. Julian Simon (Šp.) KTM +9,151, 5. Mika Kallio (Fín.) KTM +17,041, 6. Juki Takahaši (Jap.) Honda +19,632 Poradie MS (po 13 z 16 pretekov): 1. Marco Simoncelli (Tal.) Gilera 215 bodov, 2. Alvaro Bautista (Šp.) Aprilia 183, 3. Mika Kallio (Fín.) KTM 175, 4. Alex Debon (Šp.) Aprilia 155, 5. Hector Barbera (Šp.) Aprilia 142, 6. Mattia Pasini (Tal.) Aprilia 125. Do 125 cc: 1. Stefan Bradl (Nem.) Aprilia 39:57,228 min, 2. Mike Di Meglio (Fr.) Derbi +0,151 s, 3. Gábor Talmacsi (Maď.) Aprilia +0,281, 4. Joan Olive (Šp.) Derbi +5,945, 5. Nicolas Terol (Šp.) Aprilia +6,072, 6. Sandro Cortese (Nem.) Aprilia +6,135 Poradie MS (po 14 zo 17 pretekov): 1. Mike Di Meglio (Fr.) Derbi 212 bodov, 2. Simone Corsi (Tal.) Aprilia 176, 3. Stefan Bradl (Nem.) Aprilia 167, 4. Gábor Talmacsi (Maď.) Aprilia 165, 5. Nicolas Terol (Šp.) Aprilia 149, 6. Joan Olive (Šp.) Derbi 131. SITA

Skupina Coldplay predstavila videoklip ku skladbe Lost!