24hod.sk    Auto moto

26. septembra 2008

Zranenie kľúčnej kosti zmarilo všetky nádeje T. Svitoka

Slovenský motocyklový pretekár Tomáš Svitok z tímu Gold Fren Erinac, ktorý na záverečných pretekoch Európskeho pohára (EP) cestných motocyklov na okruhu v poľskej Poznani štartoval v dvoch ...

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský motocyklový pretekár Tomáš Svitok z tímu Gold Fren Erinac, ktorý na záverečných pretekoch Európskeho pohára (EP) cestných motocyklov na okruhu v poľskej Poznani štartoval v dvoch triedach, dopadol presne tak ako v júni v Brne. Opäť vo vysokej rýchlosti havaroval a opäť si zranil kľúčnu kosť. V triede Superstock 600 mal Tomáš Svitok šancu na celkové víťazstvo, v Supersportoch mu išlo o postup do finálového podujatia v španielskom Albacete. V superstockoch obsadil Svitok 7. miesto a v záverečnej klasifikácii skončil tretí, keď získal rovnaký počet bodov ako druhý Igor Kaláb (ČR). Celkovým víťazom EP 2008 sa stal Talian Olmo Spigariol. V pretekoch triedy Supersport jazdil Tomáš na 3. mieste, ktoré by mu zaručovalo účasť v spomenutom finále ME, ale šesť kôl pred koncom spadol a bolo po medailových nádejach. Bola to veľká smola, lebo o dve kolá neskôr organizátori preteky pre dážď predčasne ukončili. Tomášov kotrmelec vo veľkej rýchlosti však nezostal bez následkov a rovnako ako v júni v Brne aj tentoraz si to odniesla jeho kľúčna kosť. "Do Poľska sme cestovali s veľkými plánmi a spočiatku sa nám aj celkom darilo," komentoval Svitok záverečné preteky sezóny. Podľa neho mali mechanici viac práce pri príprave Supersportu, ale zvládli to. "Žiaľ, v piatok som práve na tomto motocykli v snahe vylepšiť čas spadol, takže sme na ňom mali veľa práce. Kopec práce sme však mali aj na druhom stroji, pretože nám na ňom padol ventil. Pred sobotňajšou kvalifikáciou som sa z tohto dôvodu veľmi nevyspal, ale cieľ kvalifikovať sa na preteky som splnil," tvrdil po smoliarskych pretekoch Tomáš Svitok. "V pretekoch stockov sme bojovali spolu so Spigariolom, v cieli som bol siedmy a v supersportoch som jazdil na 3. mieste, keď začalo mierne pršať. Ja som práve vtedy dostal v rýchlosti okolo 180 km/h šmyk. Bol z toho najrýchlejší pád v mojej doterajšej kariére. Je mi veľmi ľúto, že sa mi to stalo práve tesne predtým, ako zrušili preteky, ale aj o tom je motoristický šport. SITA