Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. decembra 2006

Rozhlasová rada schválila rozpočet SRo na budúci rokRozhlasová rada schválila rozpočet Slovenského rozhlasu (SRo) na budúci rok. Rozpočet by nemal byť stratový, počíta s príjmami približne 874,6 mil. korún a s približne rovnakými výdavkami. ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - Rozhlasová rada schválila rozpočet Slovenského rozhlasu (SRo) na budúci rok. Rozpočet by nemal byť stratový, počíta s príjmami približne 874,6 mil. korún a s približne rovnakými výdavkami. Súčasťou rozpočtu je aj programový koncept SRo na rok 2007. Minulý rok boli náklady plánované vo výške približne 992 miliónov korún a počítalo sa so stratou 203 miliónov.

Ako pre médiá uviedla generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková, najvyššie príjmy by SRo v budúcom roku mal mať z koncesionárskych poplatkov - približne 671 miliónov korún a z reklamy, približne 62 miliónov Sk. Podľa Zemkovej sa v porovnaní s rokom 2006 rozpočet SRo na budúci rok zdá veľmi reštriktívny, je ale nastavený reálne. V dôsledku prepúšťania zamestnancov, ktoré vedenie SRo začalo ešte v lete, sa ušetrí v budúcom roku na mzdách približne 47 miliónov korún. V rozpočte na tento rok bolo na mzdy cca 230 miliónov korún, na budúci rok sa plánuje cca 183 miliónov. Časť z ušetrených peňazí pôjde na zvýšenie platov, ktoré sa neupravovali niekoľko rokov. Na vysielače minie SRo cca 225 miliónov korún. Táto suma sa podľa Zemkovej nedá upraviť, pokiaľ sa neuzatvoria nové zmluvy s Rádiokomunikáciami. SRo o nich rokuje.

Verejnoprávny rozhlas zatiaľ nemá garantované zdroje na vysielanie na stredných vlnách. Transfer zo štátneho rozpočtu podľa Zemkovej zahŕňa zahraničné vysielanie na krátkych vlnách vo výške 49 miliónov korún. Na stredné vlny by mal byť 45 miliónov korún. Podľa Zemkovej "transfer na stredné vlny zatiaľ nemáme garantovaný ani prisľúbený, hoci sme ho žiadali v zmysle zákona." Ako avizovala počas dnešného rokovania Rozhlasovej rady, o financovaní stredných vĺn chce rokovať s ministerstvom financií a prípadne aj so zástupcami NR SR či s prezidentom. V zákone o SRo sa uvádza medzi príjmami SRo aj transfer zo štátneho rozpočtu na úhradu výdavkov na zabezpečenie vysielania v pásme stredných vĺn.

Členov Rozhlasovej rady upozornil na problém s financovaním vysielania na stredných vlnách aj predseda Dozornej komisie SRo Roman Černák. Komisia ocenila, že rozpočet SRo na rok 2007 je vyrovnaný, zároveň upozornila, že to nenastalo "zvýšením výnosov, ale tvrdými reštrikciami v oblasti nákladov, vrátane hromadného prepúšťania zamestnancov." Komisia však odporučila rozpočet schváliť.

Tento rok by mal SRo skončiť v strate približne 201 miliónov korún, v čom je započítaný aj odpis nedobytných pohľadávok a náklady na odstupné. Bez nich by bol dlh SRo cca 160 miliónov korún. SRo pritom vlani v decembri dlhoval len Rádiokomunikáciám okolo 200 miliónov korún a v súčasnosti je to približne 110 miliónov s tým, že rozhlas svoj dlh postupne znižuje, dodala Zemková. Zároveň upozornila, že SRo nemôže sám riešiť tieto dlhy a bude musieť požiadať ministra financií o finančnú pomoc.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zákaz predbiehania kamiónov na D1 platí naďalej
<< predchádzajúci článok
Podľa psychológov sa dá vianočnému stresu uniknúť