Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2011

Rumunov a Bulharov nahnevalo neprijatie do schengenuRumunov a Bulharov nahnevalo štvrtkové rozhodnutie ministrov vnútra členských štátov Európskej únie, ktorí odložili diskusiu o vstupe oboch krajín do schengenského systému až na rok ...Zdieľať
dansko schengen Foto: SITA/APBUKUREŠŤ 10. júna (WEBNOVINY) - Rumunov a Bulharov nahnevalo štvrtkové rozhodnutie ministrov vnútra členských štátov Európskej únie, ktorí odložili diskusiu o vstupe oboch krajín do schengenského systému až na rok 2012. Únia tak urobila napriek tomu, že Bulhari aj Rumuni splnili všetky technické kritériá na začlenenie do zóny voľného pohybu osôb a tovaru.


Podľa šéfa francúzskeho rezortu vnútra Clauda Guéanta však v oboch bývalých socialistických štátoch bujnie korupcia, čo môže "oslabovať ochranu hraníc".

Európsky parlament pritom ešte v stredu ambície oboch krajín na vstup do schengenskej zóny prostredníctvom oficiálnej deklarácie podporil.

Posledné slovo v tejto otázke však majú vlády v jednotlivých členských štátoch EÚ. Viaceré rumunské aj bulharské médiá štvrtkové rozhodnutie Bruselu označili za "hanebné".

Schengenský priestor v súčasnosti zahŕňa 25 členov: 22 krajín EÚ (Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Grécko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Českú republiku, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Maltu, Poľsko, Slovensko a Slovinsko) a 3 pridružené krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ (Nórsko, Island a Švajčiarsko).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Platy učiteľov podľa Jurzycu neklesnú
<< predchádzajúci článok
Taliani odvolali svojho veľvslanca z Brazílie

Rumunov a Bulharov nahnevalo neprijatie do schengenu - diskusné fórum čitateľov