24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2009

08. mája 2009

Rusi postúpili do finále MS

Konečný Hokejisti Ruska môžu stále obhájiť titul majstrov sveta, v piatkovom prvom semifinále zdolali po veľkom boji USA 3:2. Rusi na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku ešte neprehrali, v nedeľu vo finále ...

BERN 8. mája (WEBNOVINY) - Konečný Hokejisti Ruska môžu stále obhájiť titul majstrov sveta, v piatkovom prvom semifinále zdolali po veľkom boji USA 3:2. Rusi na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku ešte neprehrali, v nedeľu vo finále nastúpia proti lepšiemu zo zápasu Kanada - Švédsko.

Rusko bude v nedeľu bojovať o svoj 25. svetový titul. Američania majú v zápase o 3. miesto šancu na prvú medailu od roku 2004, keď v Prahe získali svoj celkovo 6. bronz.
Semifinále Rusko - USA bolo od prvých minút veľmi vyrovnané, mladý zámorský tím favorita riadne potrápil a chvíľami bol aj nebezpečnejší. Góly začali padať až v druhej dvadsaťminútovke, ktorá sa skončila 2:2. Zborná o svojej výhre rozhodla až necelé dve minúty pred záverom, keď pri presilovke tečoval strelu Radulova lýtkom Gorovikov.
Od roku 1996 sa obe krajiny stretli na vrcholných medzinárodných akciách dvanásťkrát, Rusko však vyhralo iba štvrtýkrát.

Semifinále (Bern):
Rusko - USA 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
Góly: 32. Kovaľčuk (Zinovjev), 35. Frolov (Kovaľčuk), 59. Gorovikov (Radulov, Nikulin) - 24. Brown, 39. Okposo (Hainsey, Liles)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber (Švajč.), Vinnerborg (Švéd.) - Sabelström (Švéd.), Wirth (Švajč.), 11 057 divákov

Oba tímy začali zostra a vypracovali si hneď v úvode viaceré šance. Američania boli v prvých minútach strelecky aktívnejší, ich pokusy však často išli vedľa bránky. Ruská obrana mala viditeľne problémy, útočníci jej však pomáhali a ešte stíhali aj ohrozovať brankára Escha. Zborná postupne získala hernú prevahu, z tlaku však nič nevyťažila.
Skóre stretnutia otvoril až v 24. min Brown, ktorý vystihol rozohrávku Aťušova v ruskom obrannom pásme, dostal sa pred Bryzgalova a puk mu zasunul do siete pomedzi betóny. Rusi trocha znervózneli, ale aj naďalej verili vo svoju ofenzívnu silu. Brankár Bryzgalov si musel dávať pozor na americké pokusy, ktoré ho nenechávali vychladnúť. V 32. min sa puk po Zinovjevovom vyhranom buly dostal k voľnému Kovaľčukovi, ktorému stačila chvíľa na náprah a z voleja na kruhu vypálil. Jeho strelu brankár Esche zaregistroval až v sieti. Ruská hviezda potom ukázala opäť svoj prínos pre tím v 35. min, keď prevzala puk v obrannej tretine, skvele ho vyviezla popri mantineli do útočného pásma a jeho strelu z pravého kruhu tečoval ramenom do bránky Frolov - 2:1. Američania však dokázali vyrovnať, keď sa po nevyužitej presilovke udržali v pásme a v čase, keď Tereščenko už korčuoval pomôcť obrancom našiel Hainsey prihrávkou cez pásmo Okposa a ten strieľal už do prázdnej bránky.
V tretej tretine mohli rozhodnúť oba tímy, vyloženejšie šance mali Američania. V 47. min strelu Okposu pri presilovke zastavila až žŕdka ruskej bránky, na opačnej strane vychytal rýchly brejk Zinovjeva s Mozjakinom pozorný Esche. V 52. min bekhend Blaka zastavila bočná konštrukcia bránky. Rozhodla 59. min, keď pri vylúčení Oshieho zborná síce hrala chvíľami veľmi staticky, potom však Radulov vypálil z pravého kruhu a Gorovikov puk lýtkom tečoval do siete - 3:2. Američanom nevyšla ani záverečná vyše minútová power play, v posledných sekundách spálil veľkú šancu O´Sullivan.