Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

23. februára 2024

Ruský olympijský výbor neuspel s odvolaním proti pozastaveniu jeho členstva v Medzinárodnom olympijskom výboreŠportový arbitrážny súd (CAS) zamietol odvolanie Ruského olympijského výboru (ROV) proti ...Zdieľať
ioc_russia acd3266de2594db9846451844892a7e0 676x449 23.2.2024 (SITA.sk) - Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol odvolanie Ruského olympijského výboru (ROV) proti pozastaveniu jeho členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV).


CAS uviedol, že MOV neporušil princípy rovnosti, zákonnosti, predvídateľnosti a proporcionality. Ruský olympijský výbor sa ešte môže odvolať na švajčiarsky federálny súd.

Športovci do Paríža môžu ísť


MOV v októbri 2023 dočasne suspendoval ROV. Dôvodom bol krok výboru, ktorým uznal regionálne športové organizácie v štyroch anektovaných regiónoch Ukrajiny (Luhaňsk, Doneck, Cherson, Záporožie) a narušil tak územnú celistvosť Ukrajinského olympijského výboru. ROV týmto krokom porušil Olympijskú chartu.

Pozastavenie členstva a následné neúspešné odvolanie nemá žiadny vplyv na účasť ruských športovcov na OH v Paríži.

Už v decembri z rozhodnutia MOV vyplynulo, že ruskí a bieloruskí športovci môžu štartovať pod piatimi kruhmi pod neutrálnou vlajkou.

Tímy na olympiádu nemôžu


Rozhodnutie sa však týka iba niektorých individuálnych športov. Tímy z Ruska a Bieloruska sa hier zúčastniť nemôžu.

"Na olympijských hrách, jednotlivých športoviskách ani na iných oficiálnych akciách nemôže byť použitá ruská či bieloruská vlajka, hymna, národné farby či akýkoľvek iný poznávací znak. Na olympijské hry v Paríži nemôžu dostať pozvánku a ani byť akreditovaní žiadni vládni predstavitelia z Ruska či Bieloruska," uviedol v decembri vo svojom vyhlásení MOV.


Zdroj: SITA.sk - Ruský olympijský výbor neuspel s odvolaním proti pozastaveniu jeho členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusi vytvorili z karatistov či kickboxerov špeciálnu jednotku Sojuz pre boj na Ukrajine, sponzorovať ju bude aj Lukoil
<< predchádzajúci článok
Saganovi implantovali senzor tepu: O pár dní som späť