Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2018

Saková: Je potrebné riešiť príčiny migrácie, nielen jej dôsledkyNa archívnej snímke ministerka vnútra Denisa Saková.Zdieľať
Na archívnej snímke ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: TASR - Marko Erd
 
Bratislava 29. novembra (TASR) - Potrebné je riešiť príčiny migrácie, nielen jej dôsledky. Podľa Ministerky vnútra SR Denisy Sakovej (Smer-SD) sa na tom zhodli všetci partneri Salzburského fóra (SF). Okrem najviac diskutovanej témy, ktorou bola migrácia a migračná politika, hovorili aj o úlohách Frontexu a podpore krajinám západného Balkánu.


"Budeme dbať na to, aby vonkajšia ochrana hranice bola vysoko efektívna. Chceme, aby readmisné dohody a návratová politika takisto boli plnené na sto percent. Zároveň sme sa zhodli na tom, že príčiny migrácie vždy treba riešiť v krajinách pôvodu, prípadne v tranzitných krajinách, a nielen v krajinách, kde migranti žiadajú o azyl," ozrejmila Saková.

Doplnila, že v stredu (28.11.) hovorili aj o úlohách Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž a jej mandáte. Partneri sa zhodli, že agentúra má mať len doplňujúcu úlohu, prioritná úloha pri ochrane hranice patrí konkrétnej krajine. Názory zástupcov sa podľa Sakovej nelíšia ani v otázke rozšírení kompetencií agentúry v oblasti readmisií.

Čo sa týka počtu zamestnancov agentúry, ministerka zdôraznila, že najskôr je potrebné stanoviť kompetencie a úlohy agentúry. Keďže sa názory na počet jej členov medzi partnermi Salzburského fóra líšili, rakúska strana podľa jej slov navrhla, že vypracuje kompromisný návrh. Predložiť by ho mali budúci týždeň v Bruseli na Rade ministrov vnútra. Informovala, že v súčasnosti sa v návrhu hovorí zhruba o 10.000 odborných pracovníkoch v rôznych kategóriách.
 

V stredu sa rokovanie týkalo prevažne krajín západného Balkánu. "Máme za to, že krajiny západného Balkánu v roku 2015 a 2016 odviedli veľmi veľký kus práce v oblasti zmiernenia migračného tlaku na vonkajšiu hranicu EÚ," povedala Saková. Diskutovalo sa o požiadavkách týchto krajín ohľadom technického zabezpečenia, ľudských zdrojov a operačnej úrovne ich pôsobenia v rámci riešenia otázok migrácie. "Nesmieme zaspať na vavrínoch. Napriek tomu, že sa darí zvládať a obmedzovať migračný tok po balkánskej trase, je dôležité, aby táto pomoc balkánskym krajinám pokračovala," doplnil námestník MV ČR Jakub Kulhánek.

Kulhánek ozrejmil, že témy ako ochrana hraníc, bezpečnosť a migrácia sú rovnako ako pre Slovensko kľúčové aj pre Českú republiku. "Preberali sme kľúčové body reformy európskeho migračného systému, o ktorých budeme hovoriť budúci týždeň na stretnutí ministrov vnútra štátov EÚ v Bruseli. Toto dvojdňové rokovanie dokázalo, že krajiny SF sa v týchto bodoch jasne zhodujú," uviedol. Zdôraznil, že partneri sa neprišli uisťovať o tom, či problémy vnímajú rovnako, ale ladili už konkrétne riešenia, ktoré budú prezentovať v Bruseli.

Generálny sekretár rakúskeho ministerstva vnútra Peter Goldgruber potvrdil, že partneri fóra majú spoločnú víziu bezpečnej Európy. Dúfa, že podporia návrhy rakúskej strany, o ktorých budú rokovať nasledujúci týždeň. V súvislosti s Frontexom pripomenul dôležitosť zachovania suverenity krajín. Čo sa týka návratovej politiky, je podľa neho potrebné vyvíjať väčší tlak na krajiny pôvodu. Doplnil, že premyslieť si treba aj systém návratu osôb, čo si vyžaduje rýchlu reakciu. Zdôraznil potrebu návratu migrantov do bezpečných tretích krajín a krajín pôvodu.

Ministri vnútra a zástupcovia krajín Salzburského fóra od stredy (28.11.) do štvrtka rokovali v Bratislave. Na fóre sa okrem stálych členov zúčastnili aj ministri vnútra krajín západného Balkánu a Moldavska. Jednou z úloh fóra je podľa Sakovej koordinovať aktivity a postoje členských krajín a partnerov k aktuálnym otázkam, ktoré rezonujú v Bruseli.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Parlament žiada vládu, aby odmietla Globálny pakt OSN o migrácii (29. 11. 2018)
 DANKO VYZÝVA NA REŠPEKTOVANIE ROZHODNUTIA NR V OTÁZKE PAKTU O MIGRÁCII (29. 11. 2018)
 BUGÁR: AK LAJČÁK ODÍDE Z VLÁDY,BUDE SPOCHYBNENÁ ZAHRANIČNÁ POLITIKA SR (29. 11. 2018)
 R. FICO: JE NÁŠ STRATEGICKÝ ZÁUJEM, ABY M. LAJČÁK OSTAL MINISTROM (29. 11. 2018)
 Sme rodina: Do Marrákeša by nemal ísť nik, Lajčák by mal podať demisiu (29. 11. 2018)nasledujúci článok >>
EP navrhol ročný limit dočasných hraničných kontrol v Schengene
<< predchádzajúci článok
Kažimír:Ak budem vymenovaný za guvernéra, budem brániť nezávislosť NBS

Saková: Je potrebné riešiť príčiny migrácie, nielen jej dôsledky - diskusné fórum čitateľov