Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. júna 2007

Santa Margarita skrývala bohatstvo v podobe perálPri hľadaní vraku španielskej galeóny Santa Margarity ktorá sa v 17. storočí potopila blízko brehov americkej Floridy, sa našla truhla s tisíckami perál. Loď pôvodne plávala z Nového sveta do ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Pri hľadaní vraku španielskej galeóny Santa Margarity ktorá sa v 17. storočí potopila blízko brehov americkej Floridy, sa našla truhla s tisíckami perál. Loď pôvodne plávala z Nového sveta do Španielska, keď ju v roku 1622 na Floride potopil uragán. Informoval o tom internetový portál lidovky.cz, ktorý dodal, že poklad našli potápači americkej firmy Blue Water Ventures.

Miesto nálezu sa nachádza asi 60 kilometrov na západ od Key Westu. Pokladnicu s perlami našli bádatelia iba v hĺbke päť a pol metra. Ich hodnotu odhadol archeológ Duncan Matthewson na v prepočte asi 13 miliónov korún. Okrem pokladnice sa však v stroskotanom korábe našla aj zlatá udica, osem zlatých reťazí a niekoľko stoviek vzácnych predmetov.

Nájdené kúsky sú staré, ale zachovalé. Potvrdil to podmorský archeológ a konzervátor James Sinclair. Perly s priemerom asi 19 milimetrov prekvapili tým, ako dlho vydržali pod morskou hladinou po vybratí z mušieľ. Podľa Sinclara tak dlho vydržali vďaka olovenej skrinke v ktorej boli uschované, ako aj jemnému bahnu, ktoré sa dostalo do vnútra a uchránilo ich pred vplyvmi morskej vody. Ako ďalej uvádza portál lidovky.cz, prvú časť pokladu z lode sa v roku 1980 podarilo nájsť istému Melovi Fisherovi.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Yoko Ono podporí festival nesúci meno jej manžela
<< predchádzajúci článok
Porota v súťaži "Poznaj svoje peniaze" sa učila od študentov

Santa Margarita skrývala bohatstvo v podobe perál - diskusné fórum čitateľov