Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. novembra 2019

SAV: Cez víkend bude možné pozorovať meteorický roj LeonidyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR archív
Bratislava 14. novembra (TASR) - Počas blížiaceho sa víkendu bude na oblohe opäť možné pozorovať množstvom padajúcich hviezd. Meteorický roj Leonidy bude činný od piatka (15. 11.), maximum svojej aktivity však dosiahne v pondelok 18. novembra. Leonidy bude možné pozorovať až do 20. novembra. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.


„Šírka prúdu kolmo na smer pohybu meteorov je asi štyri milióny kilometrov. Roj má husté stredné vlákno – 50 percent meteorov roja sa objaví v priebehu 24 hodín okolo maxima. Každých 33 až 34 rokov sa vyskytujú zvýšené frekvencie. Pri veľkom daždi v roku 1833 vznikla meteorická astronómia s frekvenciou 35.000 meteorov za hodinu. Obrovské dažde boli pozorované aj v rokoch 1965 a 1997,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Materskou kométou Leoníd je periodická kométa 55P/Tempel-Tuttle. V maxime vidno okolo 15 meteorov za hodinu. Radiant leží v súhvezdí Leva. Podmienky na pozorovanie sú priemerné – Mesiac je deň po maxime v poslednej štvrti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VEĽKÁ VODA: Na strednom a východnom Slovensku hrozia povodne
<< predchádzajúci článok
Smrť muža pri priecestí v Bratislave mohlo spôsobiť aj počúvanie hudby

SAV: Cez víkend bude možné pozorovať meteorický roj Leonidy - diskusné fórum čitateľov