Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2018

Seminár Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja zavŕši štvrťstoročnicuNa archívnej snímke Jeruzalemská ulica a v pozadí Bazilika sv. Mikuláša v Trnave 6. mája 2018.Zdieľať
Na archívnej snímke Jeruzalemská ulica a v pozadí Bazilika sv. Mikuláša v Trnave 6. mája 2018. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Trnava 9. decembra (TASR) – Jubilejný 25. ročník seminára Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja, na ktorom sa stretávajú pamiatkari a verejnosť, sa bude konať na trnavskej radnici v utorok 11. decembra od 13. hodiny. V programe má prednášky o aktuálnych poznatkoch v oblasti pamiatkovej starostlivosti.


Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity sa vo svojom príspevku zameria na vývoj zástavby na území niekdajšieho Collegium Rubrorum v Trnave. Na dodnes neveľmi známe pôsobenie benediktínov je orientovaný príspevok Vladimíra Rábika z Katedry histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity s názvom Tradícia o benediktínoch v stredovekej Trnave – realita či fikcia? Informuje o tom web mesta Trnava. Zuzana Poláková z Archeologického ústavu v Nitre vo svojom príspevku Archeologický výskum na Šrobárovej ulici v Trnave: Od nálezov z doby rímskej po začiatok 20. storočia zosumarizuje výsledky z výskumu, o nových poznatkoch k dejinám novovekého tehliarstva v Trnave bude hovoriť Andrej Sabov zo Západoslovenského múzea.

Príspevok Františka Brliťa, Pavla Ďurka a Luboša Vagalu bude o histórii konštrukcie mosta pod Námestím SNP v Trnave. Radoslav Ragač zo Sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR v príspevku Talianska komunita v Trnave v 16.– 18. storočí odhalí doteraz neznáme skutočnosti a Peter Nagy z Archeologického múzea Slovenského národného múzea bude hovoriť o náleze stredovekej sakrálnej stavby – románskom karneri približne z 12. storočia, objavenom v máji tohto roka počas archeologického výskumu pri románskom kalvínskom kostole v Šamoríne.

Cieľom seminárov, za ktorými stojí od začiatku pamiatkarka Jaroslava Žuffová, je upriamiť pozornosť na bohatstvo pamiatkového fondu v trnavskom regióne a na jeho aktuálny stav. Hlavným organizátorom je Krajský pamiatkový úrad Trnava.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výťažok z benefičného koncertu má pomôcť onkologickým pacientom
<< predchádzajúci článok
Riaditeľ asociácie pre elektronický obchod sa vyjadril ku geoblokingu

Seminár Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja zavŕši štvrťstoročnicu - diskusné fórum čitateľov