Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2007

Senát ŠS zamietol žiadosť Jozefa M. o prepustenie z väzbySenát Špeciálneho súdu (ŠS) dnes zamietol žiadosti Jozefa M. a Dávida B. o prepustenie z väzby. "Proti rozhodnutiu podali obhajcovia obžalovaných sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) - Senát Špeciálneho súdu (ŠS) dnes zamietol žiadosti Jozefa M. a Dávida B. o prepustenie z väzby. "Proti rozhodnutiu podali obhajcovia obžalovaných sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková. Ako ďalej uviedla, ďalšie pojednávanie ŠS v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia bude 12. marca.

Jozefa M., ktorý bol stíhaný na slobode, vzal súd v decembri minulého roka do väzby. Dôvodom bolo, že sa nezdržiaval na svojej bratislavskej adrese a údajne mu tak nemohli doručiť súdne zásielky. Jozef M. sa pred senát ŠS postavil po prvýkrát v tomto roku 15. januára. V ten deň senát vyhovel jeho žiadosti a rozhodol, že sa nemusí na pojednávaniach zúčastňovať pre zdravotné problémy.

Vyšetrovanie tejto kauzy ukončila polícia v auguste 2004. Vyšetrovací spis má 34 zväzkov, čo je približne 7 500 strán. Vyšetrovanie trvalo 22 mesiacov. Obžalobu podal prokurátor Úradu špeciálneho prokurátora 28. októbra 2004. Skutok, z ktorého troch páchateľov prokurátor žaluje, má tri časti. Prvá časť skutku je o odstúpení, postúpení a vzájomnom započítavaní pohľadávok. Konanie obžalovaných v tejto časti skutku viedlo ku škode 448 mil. Sk. V ďalšej časti obžalovaní odkupovali, predávali a započítavali akcie, čím spôsobili nebankovým subjektom škodu vo výške viac ako 336 mil. Sk. V poslednej fáze spôsobili škodu 40 mil. Sk. Najprv zhromaždili 53 mil. Sk z pobočiek nebankových spoločností do centrály v Košiciach. Navonok chceli vzbudiť dojem, že zvyšujú základné imanie jednej z dcérskych spoločností Horizontu a uhrádzajú platbu za súčiastky do hracích automatov. Za týmto fingovaným účelom previezli 5. februára 2002 do Bratislavy 40 mil. Sk. Peniaze podľa prokurátora skončili v rukách jedného z obžalovaných, ktorý ich použil na bližšie nešpecifikovaný účel. Ich konanie bolo podľa obžaloby vo všetkých troch fázach iba predstierané a túto trestnú činnosť páchali od konca novembra 2001 takmer do konca roka 2002. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody do výšky 15 rokov. Najvyšší trest však hrozí osnovateľovi zločineckej skupiny, ktorým je v tomto prípade podľa prokurátora bývalý veľkopodnikateľ Jozef M. Okrem väzenia môžu byť potrestaní aj peňažným trestom do výšky 5 mil. Sk.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Snaha o zefektívnenie implementácie Lisabonskej stratégie
<< predchádzajúci článok
Prezident Venezuely hrozí vyhostením amerického veľvyslanca