Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2009

Šesťstranné rokovania už netreba, tvrdí KĽDRKomunistická Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) sa v utorok ostro ohradila proti stanovisku Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorá v pondelok odsúdila nedávny test severokórejskej rakety. Podľa ...Zdieľať
SOUL 14. apríla (WEBNOVINY) - Komunistická Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) sa v utorok ostro ohradila proti stanovisku Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorá v pondelok odsúdila nedávny test severokórejskej rakety. Podľa stanoviska severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktoré zverejnila tlačová agentúra KCNA, sa Pchjongjang už nikdy nezúčastní na takzvaných šesťstranných rokovaniach, ktoré plnili doteraz úlohu takmer jediného kontaktu predstaviteľov krajiny s ostatnými členmi medzinárodného spoločenstva. Okrem toho Pchjongjang "posilní svoje jadrové odstrašovanie", uvádza sa v stanovisku ministerstva. "Šesťstranné rokovania už netreba. Už nikdy sa na podobných rokovaniach nezúčastníme a nebudeme viazaní žiadnymi dohodami, ktoré sa na týchto rokovaniach prijmú," vyhlásila Severná Kórea.


BR OSN odsúdila test severokórejskej rakety z 5. apríla v stanovisku, ktoré podporilo všetkých 15 jej členov. Odsúdenie počínania KĽDR má nakoniec len formu stanoviska, keďže proti tomu, aby BR vydala k tejto téme rezolúciu, ktorá by mala väčšiu váhu, sa postavilo Rusko a Čína. O stanovisku rady informoval v pondelok v New Yorku jej súčasný predseda, mexický veľvyslanec pri OSN Claude Heller. Rezolúcia BR OSN z roku 2006 zakazuje Severnej Kórei vykonávať akékoľvek raketové skúšky.

KĽDR stále trvá na tom, že jej raketa vyniesla na orbit komunikačný satelit, ktorý odtiaľ vysiela národné piesne. Viacero krajín medzinárodného spoločenstva vrátane Spojených štátov, Japonska a Južnej Kórey však tvrdí, že vo vesmíre sa nenachádza žiadny objekt pochádzajúci z Pchjongjangu a komunistický režim chcel v skutočnosti len otestovať raketu s dlhým doletom. Podľa Japonska systém, ktorý bol použitý pri teste - trojúrovňová raketa Taepodong-2 - bol buď "samotná strela, alebo zariadenie používajúce takúto technológiu," čo je v rozpore s rezolúciou BR OSN prijatou v roku 2006 po severokórejskom jadrovom teste a raketových skúškach.

KĽDR by mala pokračovať v šesťstranných rokovaniach, tvrdí Rusko

Rusko ľutuje rozhodnutie Severnej Kórey odstúpiť od šesťstranných rokovaní o zastavení jej jadrového programu. KĽDR zároveň vyzvalo, aby v rokovaniach pokračovala. V utorok to uviedlo ruské ministerstvo zahraničia v reakcii na vyhlásenie Pchjongjangu.

SITA_AP_AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Benzíny v 14. týždni zdraželi, LPG zlacnelo
<< predchádzajúci článok
Thajskí demonštranti ukončili protestné akcie