Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. februára 2024

Šimkovičová: Musíme zvýšiť kontrolu verejnoprávnych umeleckých fondovPredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko má tiež z diskusie s tvorcami príklady o selektívnom výbere dotácií, ktoré vykazujú znaky favorizovania určitej skupiny umelcov a tvorcov.Zdieľať
Šimkovičová: Musíme zvýšiť kontrolu verejnoprávnych umeleckých fondov

 

Verejnoprávne umelecké fondy sa zlučovať nebudú, je však nevyhnutné, aby štát mal relevantné nástroje, ktorými môže kontrolovať ich hospodárenie a využitie verejných zdrojov na podpornú činnosť. Na stredajšej tlačovej konferencii to zdôraznila ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, ktorá spolu s kolegami poukázala na diskutabilnú selekciu podporených projektov zo strany fondov.

"Preto sú i predložené do parlamentu poslanecké návrhy, ktoré riešia zvýšenie možnosti štátu kontrolovať fondy využívajúce verejné zdroje," upozornila ministerka. Verí, že parlament sa k týmto návrhom dostane čo najskôr.

Ministerka v prípade podľa nej sporných dotácií poukázala napríklad na to, že Nadácia Milan Šimečku dostala v priebehu roka 2023 z Fondu na podporu umenia (FPU), Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) i rezortu kultúry pod vedením Silvie Hroncovej celkovo 69.000 eur. Štátny tajomník rezortu Tibor Bernaťák dokumentoval zasa prípad dotácie pre seriál a film o Mikulášovi Černákovi, ktorý dostal z Audiovizuálneho fondu (AvF) 537.000 eur, zatiaľ čo projekt o osobnosti slovenských dejín, generálovi Jánovi Golianovi, sumu, za ktorú ho nebolo možné realizovať. Bernaťák kritizoval aj to, že fondy nevysvetľujú relevantným spôsobom dôvody nepridelenia dotácie. "Sú to často arogantne pôsobiace vágne frázy, z ktorých nemožno zistiť, prečo ten alebo onen projekt nezískal dotáciu," dodal.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Roman Michelko má tiež z diskusie s tvorcami príklady o selektívnom výbere dotácií, ktoré vykazujú znaky favorizovania určitej skupiny umelcov a tvorcov. "Teším sa na rozpravu v parlamente k návrhu na zmeny vo fondoch, kde budem takéto príklady uvádzať," avizoval.

Pri reforme verejnoprávnych umeleckých fondoch by sa podľa neho malo ísť cestou českého modelu. "V oveľa a väčšej miere dokáže podporovať rôznorodé kultúrne a umelecké skupiny, bez bonifikácie určitej časti," dodal

Martina Šimkovičová v reakcii na petíciu so 188-tisíc podpismi za jej odstúpenie povedala, že sa bude ešte preverovať, či sú právoplatné. „Je tu ešte 5,4 milióna obyvateľov, ktorí túto petíciu nepodpísali,“ zareagovala ministerka kultúry.

Zopakovala pritom, že pod petíciou boli podpísaní aj nereálni ľudia, ako napríklad Michael Jackson, alebo že podpisy pribúdali počas noci či zo zahraničia. Šimkovičová povedala, že za ňou stoja iní umelci než tí, ktorí sú pod výzvou podpísaní, a „nosia jej kvety“.

Po tom, ako sa novinár Lukáš Zuzelka z televízie Markíza snažil ministerky opýtať ďalšie otázky, sa ozval jej poradca Lukáš Machala s tým, že aj on bol kedysi novinár a že mu nepripadá korektné, že takto „vykrikuje“ po ministerke.

„Ukazujete kvalitu vašej žurnalistickej práce, ktorú mnohí ľudia ocenili tým, že vás už nepozerajú, a sledovanosť vám stále klesá, k čomu vám blahoželáme,“ dodal Machala. Na tlačovke dovolili len dve novinárske otázky.

.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Progresívne Slovensko vraví, že za nedostatkom podpisov na zvolanie schôdze o odvolaní ministerky Šimkovičovej je administratívny omyl. (5. 2. 2024)
 SaS s PS podajú návrh na odvolanie ministerky kultúry M. Šimkovičovej (24. 1. 2024)nasledujúci článok >>
Múzeum TANAP plánuje vizuálne zmeny, zatraktívni expozíciu
<< predchádzajúci článok
Začína sa hon na sériového vraha. Severské krimi Obeť