07. januára 2014

Skalica zdolala Martin, Poprad opäť nezdolal Košice

Hokejisti Skalice, archívna snímka

Hokejisti Skalice, archívna snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš
Skalica 7. januára (TASR) - Obe mužstvá začali opatrne. Hra nemala veľké tempo a čakalo sa na chybu. Hostia svoje šance spálili, keď sa najskôr nevydareným únikom prezentoval Markovič a po ňom neuspel ani Kolena. Na druhej strane tak udreli domáci, keď v rozpätí niekoľkých desiatok sekúnd strelili dva góly z hokejok Laža a Kutálka. Druhý menovaný sa úspešne presadil aj v 15. minúte a pripravil svojmu mužstvu pohodlné trojgólové vedenie. V závere tretiny hrali hostia presilovku, a hoci si vytvorili značný tlak, gól sa im nepodarilo streliť.

Na začiatku druhého dejstva Skaličania opäť trošku ustrnuli. Ich hra nemala tempo a hostia to využili na strelenie kontaktného gólu z hokejky Rožníka v 25. minúte - 1:3. Záhoráci sa skonsolidovali počas následnej presilovky a ich hra nabrala iný rozmer. V 35. minúte sa presadil Kropáč, keď sa ujala jeho strela z bezprostrednej blízkosti. V závere druhej tretiny sa však ostali dostali k slovu opäť Martinčania a Thémarova delkovka minútu pred koncom znamenala zníženie na 4:2, hoci platnosť gólu musel ešte potvrdiť videorozhodca.

Tretia časť hry priniesla prevahu hostí a snahu urobiť niečo s výsledkom duelu. Dobrý výkon však v domácej bránke podal Romančík, ktorý bol kameňom úrazu Martinčanov. Tí to skúsili v závere aj bez brankára, no dotiahnuť sa gólov na Skalicu sa im už nepodarilo. V priemernom extraligovom stretnutí sa tak zrodilo víťazstvo Skalice nad Martinom 4:2.

HK 36 Skalica - MHC Mountfield Martin 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)
12. Lažo, 13. Kutálek, 15. Kutálek, 35. Kropáč - 25. Rožník, 39. Themár. Vylúčení: 5:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Junek, Šefčík, 1051 divákov

XXXX

HK Poprad - HC Košice 1:2 pp

Oceliari v Poprade nastúpili aj s čerstvo nominovaným reprezentantom na olympijský hokejový turnaj v Soči Tomášom Marcinkom, ktorého už pred zápasom vyčkávala desiatka novinárov. Východoslovenské derby od úvodných sekúnd ponúklo kvalitné hokejové divadlo. Za vicemajstra najväčšiu šancu spálil Jenčík, ktorý z bezprostrednej blízkosti neprestrelil Sidora. Druhý útok kamzíkov hrozil najmä z hokejky Krotáka. Prvá tretina sa tak skončila bezgólovo najmä vďaka spoľahlivým výkonom oboch brankárov, Riečického v bránke hostí a Sidora v popradskom bránkovisku.

Druhú tretinu začali lepšie hostia. Prečíslenie Košičanov v 24. minúte zakončil Marcinko nevydarenou strelou, ktorá Sidorovi prešla pomedzi nohy - 0:1. Poprad inkasovaný gól dostal do útlmu a v týchto fázach hry boli aktívnejšie Košice. Strela Cebáka skončila len tesne vedľa a Boltunovu strelu vytesnil popradský brankár na zadný mantinel. V polovici zápasu hrali kamzíci druhú presilovú hru, ale nič v nej nedokázali vymyslieť. Naopak v 36. minúte unikol Sojčík, ktorého popradská obrana poslala na ľad nedovolene a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. V ňom Sojčík netrafil bránu. Do záverečného dejstva vstúpili domáci presilovou hrou. V nej sa efektným zákrokom predviedol Riečický, keď Paločkovu strelu skryl semaforom do lapačky. Aj po skončení početnej výhody hýrili domáci pohybom a vyrovnanie na seba nenechalo dlho čakať. Nedorozumenie Štrbáka s Riečickým potrestal Mlynarovič - 1:1. Na opačnej strane Sidor odolal Spilarovej individuálnej akcii. Počas presilovky Košíc sa v 51. minúte preštrikoval až pred Riečického Kroták, ktorého gól pre kontakt útočiaceho hráča s brankárom neplatil. Verdikt rozhodcov napokon vzbudil veľkú vlnu nevôle. Rozhodnutie na hokejke mal sedem minút pred koncom riadnej hracej doby Svatoš a keď sa nepresadil po prieniku ani domáci Paločko, muselo sa v Poprade predlžovať.

V predĺžení zaujal kontakt dvoch matadorov Krotáka a Bartoša, po ktorom sa útočníkovi Košíc ťažko vstávalo z ľadu. V 62. minúte sa puk šťastne odrazil k Jenčíkovi a ten mal pred sebou už len prázdnu bránu, do ktorej pohodlne poslal puk - 1:2. Poprad tak v piatom vzájomnom zápase uhral s vicemajstrom z Košíc len druhý bod v sezóne.

HK Poprad - HC Košice 1:2 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
43. Mlynarovič - 24. Marcinko, 62. Jenčík. Vylúčení: 2:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, D. Konc - Gajan, Smrek, 1794 divákov

Svitko skončil v 3. etape Rely Dakar na 8. mieste, Jakeš 21.